Üçüncü İntifada Yolda Mı? Üçüncü İntifada Yolda Mı?

Peki Ortadoğu'da öne çıkan basın kuruluşları bu görüşmeyi nasıl değerlendirdi? 

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar ve MİT Başkanı Hakan Fidan, Moskova'da temaslarda bulundu. Akar burada Suriye Savunma Bakanı ile görüştü. Görüşme 11 yıl sonra yapılan ilk resmi temas olarak kayıtlara geçti. Gelişme Ortadoğu basınında da yankı buldu. Ortadoğu basınının önde gelen gazetelerinden Al-Arabiya görüşmenin, Türkiye'nin Suriye'nin kuzeyine harekât planladığı sırada olmasına dikkat çekti. El- Cezire'de yer alan haberde ise, Ankara-Şam arasında hala görüş ayrılıklarının olduğu söylendi.

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar beraberinde MİT Başkanı Hakan Fidan ile Moskova'ya gitti. Hulusi Akar burada Suriye Savunma Bakanı ile de görüştü. 11 yıl sonra yapılan ilk görüşme olarak tarihe geçen temaslara Rus yetkililer de eşlik etti. Bu görüşme Ortadoğu basınında da yankı buldu.

"Temaslar Devam Edecek"

Al- Arabiya Gazetesi'nde yer alan haberde, Suriye krizinin çözümü için temasların devam edeceğini vurguladı. Haberde ayrıca bakanlık arasında ilk temasın Türkiye'nin Suriye'nin kuzeyinde planladığı harekat öncesinde olmasına dikkat çekildi.

"Türkiye Teröre Karşı İş Birliği İstiyor"

Al-Monitor Gazetesi de iki ülke arasındaki görüşmeye yer verdi. Gazetede yer alan haberde, "Türkiye, Suriye hükümeti ile terör gruplarına karşı iş birliği yapmasını istiyor. Şam da Ankara'dan, askerlerini Suriye'den çekmesini talep ediyor" dedi. Görüşmenin Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Şam'a olumlu mesajlar gönderdikten sonra gerçekleştiğinin de altı çizildi.

"Ankara-Şam Arasında Görüş Ayrılığı Var"

El-Cezire'de yer alan habere göre, "Suriye konusunda Ankara ile Şam arasında hâlâ büyük görüş ayrılıkları var. Şam'ın Türk askeri varlığını sınırlarından çıkarmak istediğini biliyoruz" ifadeleri yer aldı. Haberde ayrıca, "Türkiye, Suriyeli mültecileri güvenli ve onurlu bir şekilde geri göndermek istiyor" denildi.

Kaynak: Ortadoğu Haber