ÖZEL HABER | Hama Kasabı Rıfat Esed, Beşşar Esed’in onayıyla Suriye’ye gelebilecek

3187569 810x458

Esed Rejiminin resmi Vatan gazetesi, Beşşar Esed’in amcası Rıfat Esed’in Fransa’da hapsedilmesini önlemek için Suriye’ye dönmesine izin verdiğini ve herhangi bir siyasi veya sosyal rolü olmayacağını bildirdi.

Esed, Rıfat Esed’in tüm yaptırımlarını kaldırdı ve diğer Suriye vatandaşları gibi sıkı kontrollerle Suriye’ye dönmesine izin verdi.

Esed ailesinden herhangi bir isim Rıfat Esed’in dönüşünü hakkında yayınlanan haberleri henüz yalanlanmadı.

Esed Rejimi kaynakları, Rıfat Esad’ın dün gece Şam’dan ayrıldıktan yaklaşık 37 yıl sonra İspanya’dan Şam’a geldiğini söyledi.

Filistinli yazar ve gazeteci Abdel Bari Atwan’ın sahip olduğu sayfalar, “Rıfat Esed’e yakın kaynaklar” olarak nitelendirdiklerini aktararak, Esed’in dün gece İspanya’dan Şam’a geldiğini belirterek, “Suçlu Rıfat Esed’in dün gece Şam’a geldiğini belirtti.

Hama kasabı Rıfat Esed kimdir?

Rıfat Esed, Beşşar Esed’ın amcası Hafız Esed döneminde Suriye Genelkurmay Başkanlığı görevinde bulunmuştu. Rıfat Esed, 38 bin kişinin öldüğü Hama katliamından da sorumlu tutuluyor.

Rıfat Esed, kardeşi Hafız Esed hükümeti döneminde 1982’deki Hama Katliamı’nın kilit isimlerinden biri olarak biliniyor.

Uluslararası Af Örgütü’ne göre, 10 bin ile 25 bin sivilin hayatını kaybettiği katliamdan rejimin ikinci ismi ve dönemin Genelkurmay Başkanı Rıfat Esed sorumlu tutuluyor.

Hama’dan 2 yıl sonra ise Rıfat Esed, kardeşi Hafız Esed’ı devirmeye çalışmış ve Suriye’den sürülmüştü. Bugün 84 yaşında olan Rıfat  Esed’ın dönem dönem Paris, Londra ve İspanya’nın Marbella kentlerinde bulunduğu biliniyor.