Rusya’nın nükleer konuşlanması Pentagon’un takibinde

dailyummah 86

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) Sözcüsü John Kirby, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in nükleer güçlerin de dahil olduğu stratejik kuvvetleri teyakkuza geçirme talimatından bu yana Rusya’nın nükleer kuvvetlerinin konuşlanmasında değişiklik görmediklerini belirtti.

Kirby, Ukrayna-Rusya savaşına ilişkin değerlendirmelerde bulunarak, Rusya’nın stratejik kuvvetlerini teyakkuza geçirmesi kapsamında nükleer silahlarını konuşlandırmasında herhangi bir değişiklik görüp görmediklerine ilişkin soruya şu yanıtı verdi:

“Rusya’nın stratejik nükleer kuvvetlerinin konuşlanmasında herhangi bir değişiklik görmedik ve elbette ki bunu her gün yaptığımız gibi yakından takip ediyoruz. Şunu da yine ifade etmeliyim ki Bakan (Lloyd) Austin stratejik caydırıcılığımıza güveniyor ve kendi ülkemizi savunmamız konusunda rahat.”

Rusya Devlet Başkanı Putin, 27 Şubat’ta Rus ordusuna “caydırıcı güçlerini özel savaş görevi durumuna” geçirmesi talimatı vermişti.

Pentagon’dan üst düzey bir yetkili, Rus liderin bu talimatının, Rus nükleer doktrininde tam tanımını göremediklerini ve bu konuyu incelediklerini açıklamıştı.

pentagon

Pentagon, “Odessa’ya yönelik hareketlilik yok”

Kirby, Rusya’nın Karadeniz’den Ukrayna’nın Odessa kentine yönelik bir harekata girişip girişmediğine yönelik soruya, “Bu sabah itibarıyla Karadeniz’de Odessa’ya yönelik bir saldırının an meselesi olduğunu gösterecek herhangi bir hareketlilik görmedik.” yanıtını verdi.

Bunun, kısa süre içinde Odessa’ya yönelik herhangi bir harekatın başlamayacağı anlamına gelmediğini söyleyen Kirby, Herson’un batısına doğru karadan ilerleyen Rus güçlerinin kuzeydoğudan Odessa’ya saldırı düzenleme ihtimalinin de söz konusu olabileceğine dikkati çekerek, Rusların tam olarak Odesa’ya nasıl bir harekat başlatacağını henüz bilmediklerini belirtti.

Zaporijya Nükleer Santrali’nin olduğu bölgedeki çatışmaları “Rusların düşüncesiz bir şekilde nükleer santrali askeri güçle almaya çalışması” olarak değerlendiren Kirby, “O yangının başlatan şeyin ne olduğunu bilmiyoruz. Açıkçası saldırı vardı. Orada ağır mühimmat kullanıldı ve Rus güçlerinin o santralin kontrolünü ele geçirmek için başlattığı bir saldırı vardı.” diye konuştu.