Perinçek, Rusya’nın Ukrayna’yı işgalini Bedir Savaşı’na benzetti

dailyummah 36

Vatan Partisi lideri Doğu Perinçek, Rusya’nın Ukrayna’yı işgalini haklı göstermek için İslam tarihinden örnekler verdi.

Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek, Ulusal Kanal’da yayınlanan bir programda Rusya-Ukrayna savaşına ilişkin değerlendirmede bulundu. Rusya’ya açıktan destek verdiklerini belirten Perinçek, parti heyetinin de Moskova’ya ziyaret gerçekleştirdiğini söyledi. Perinçek heyette ünlü iş insanı Ethem Sancak’ın da bulunduğunu ifade etti.

Rusya’nın Türkiye’nin tutumunu onaylamadığını söyleyen Perinçek şöyle konuştu:

“Bizim parti heyetimiz dün Moskova’ya gitti. Sayın Tugay Şen başkanlığında Şule Perinçek, Erman Sülük ve Ethem Sancak’ın da bulunduğu bir heyet. Çok önemli görüşmeler yaptılar. Rusya’da Dışişleri Bakan Yardımcısı ile görüştüler. Rusya’nın Sayın Tayyip Erdoğan’ın tutumlarını vefalı bulmadığını söyleyebilirim.

Parti heyetinden aldığım bilgileri şimdi açıklamayacağım. İstanbul Ruslar için çok kıymetli. Türkiye’nin dostluğu da çok kıymetli. Niye İstanbul’u değil de Belarus’u seçiyor? Bu da Türkiye’ye bir mesaj. ‘Sen benim güvenimi sarstın’ diyor.”

‘Rusya Ukrayna’ya barış getirdi’

Perinçek, Rusya’nın emperyalizme savaş açtığını ve Ukrayna’ya barış getireceğini belirtti. “Savaşa hayır” sloganını da saçma bulduğunu belirten Perinçek, Putin’in saldırısını Hz. Muhammed’in zulme karşı yaptığı savaşlara benzeterek skandal bir yorumda bulundu.

Doğu Perinçek

‘Hz. Muhammed’in savaşına hayır diyebilir misiniz’

Putin’in savaşını Hz. Muhammed’in Bedir Savaşı’na benzeten Perinçek şunları söyledi:

“Milli Kurtuluş Savaşı’na evet, emperyalist savaşına hayır! Savaşa karşıysak ABD’nin genişlemesine tavır alacağız. Savaşa hayır diyenlerin hiçbiri NATO’ya hayır demiyor. ABD emperyalizmine hayır demiyor. Uhud Savaşı’na, Hz. Muhammed’in Bedir Savaşı’na hayır diyebilir misiniz? Zulme karşı savaştılar. Ona da hayır derseniz Müslümanlık ortada kalmaz. Dünyada savaşlar var haksız savaşlar var. Haklı savaşa evet, haksız savaşa hayır. Rusya’nın bu müdahalesi, hem Türkiye’nin hem Çin’in hem de İran’ın yararına”

Kaynak: Kronos