ABD’li Senatörlerden Biden’a ‘Türkiye’ Baskısı ABD’li Senatörlerden Biden’a ‘Türkiye’ Baskısı

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Bağımsız Devletler Topluluğu zirvesinde müttefiki eski Sovyet cumhuriyetlerinin liderlerine sarı ve beyaz altından yapılan yüzükler hediye etmesi, akıllara ‘Yüzüklerin Efendisi’ romanını ve Sauron karakterini getirdi.

AFP’nin haberine göre, Bağımsız Devletler Topluluğu’nun sekiz lideri, Pazartesi ve Salı günleri St. Petersburg’da Putin ile yaptıkları zirvede topluluk logosu, ‘Rusya’ ve ‘Mutlu Yıllar 2023’ ifadelerinin işlendiği altın yüzükleri aldı.

Putin, dokuzuncu yüzüğü ise kendine sakladı.

Hediye anına ilişkin paylaşılan görüntülerde, Belarus Devlet Başkanı Alexander Lukaşenko yüzüğü parmağına takarken görüldü.

Önde gelen siyaset bilimci Ekaterina Shulman da dahil olmak üzere bazı yorumcular, söz konusu hediye ile İngiliz yazar J.R.R. Tolkien’in Yüzüklerin Efendisi üçlemesine dolaylı olarak atıfta bulunulduğunu belirtti.

Yüzüklerin efendisinde, Orta Dünya’nın hüküm süren kötü adamı Sauron, insan liderlerine dokuz güç yüzüğü veriyor ve zamanla bu liderler onun tarafından yönetilmeye başlıyor.

Putin, Şubat ayında kuvvetlerini Ukrayna’ya gönderdiğinden beri, Ukraynalı yetkililer Rusya’yı Sauron’un krallığı olan Mordor’a ve Rus kuvvetlerini Orklara benzetti.

Tolkien meraklısı olan Schulmann, yüzüklerin hediye edilmesinin kasıtlı olduğunu öne sürdü.

Başka bir siyasi yorumcu olan Yulia Latynina ise, Putin’in Ukrayna’ya saldırısı nedeniyle artan uluslararası izolasyonuna açık bir gönderme olarak, hediyeleri ‘güçsüzlük halkaları’ olarak nitelendirdi.

Latynina, “Hükümdarı bu yüzüğü takan her devlet, bir deli tarafından yönetilen karanlığa dönüşecek. Bence Putin yüzüğü tek başına takacak ve bu uzun sürmeyecek” dedi.

Ukraynalı milletvekili Oleksiy Goncharenko da, “Putin 21. yüzyılın Hitler’i olmaktan sıkıldı ve Yüzüklerin Efendisi’ni oynamaya karar verdi” diye yazdı.

Kremlin sözcüsü Dmitry Peskov, hediyelere fazla anlam yüklemeye gerek olmadığını söyleyerek, “Bu sadece bir yılbaşı hediyesi, özel bir yanı yok” dedi.

Peskov, Putin’in yüzüğü takmayacağını da sözlerine ekledi.

Kaynak: Şarku'l Avsat