Putin’in Seferberlik İlanı Kafkasya’daki Gerilimi Arttırdı

putin

Putin‘in dün sabah saatlerinde ulusa sesleniş konuşmasında kısmi seferberlik ilan ettiğini açıklaması Rusya cumhuriyetlerinde de geniş yankı uyandırdı.

Rusya devlet başkanı Vladimir Putin 21 Eylül sabahı ulusa sesleniş konuşması yaparak ülkede kısmı seferberlik ilan ettiğini açıklamıştı. Kısmi seferberlik Rusya’daki özerk cumhuriyetleri de kapsıyor.

Seferberlikle ilgili yasada özerk cumhuriyetlerdeki 21-25 yaş arasındaki bütün erkekler zorunlu olarak silah altına alınıyor.

Putin’in ulusa sesleniş konuşması özerk cumhuriyetlerde gerilim yarattı. Rusya‘da 30’dan fazla şehirde karar protesto edildi. Bunun yanı sıra birçok insan ülkeyi terk etmeye çalışıyor.

Seferberlik ilanı özellikle Kafkasya’da infial yarattı. Rusya’nın asker gücünü Kadirov üzerinden Çeçenlerden toplamak istemesi Çeçen halkına büyük huzursuzluk veriyor. Özerk cumhuriyetlerde zorla askere göndermeler başladı ve her gün evlere ölen askerlerin cenazesi getiriliyor.

Çeçenistan’da durum böyle devam ederse Kadirov ve Rusya karşıtı ayaklanmalar kaçınılmaz olacağı bekleniyor. Çeçenistan’da kısmi seferberlik sonrası özellikle genç erkek çocukları olan ailelerde büyük bir endişe oluştu.

1014746 97838955