Ramazan’da Filistin’de gerilimi tırmandıran bir durumla karşı karşıya geleceğiz

dailyummah 220

Kudüs bölge uzmanı araştırmacı Ebu Senine, gelecek Ramazan ayında İsrail işgal güçleriyle gerilimin artacağını ve işgal güçlerinin ikinci bir “Kudüs’ün Kılıcı Operasyonu” beklentisi içinde olduğunu belirtti.

filistin ramazan

Ayrıca işgalci İsrail hükümetinin Mescid-i Aksa ve Şeyh Cerrah Mahallesi’ndeki baskınları desteklemesi, önümüzdeki süreçte gerilimi artıracağını ifade etti.

Ebu Senine, işgal hükümetinin Mescid-i Aksa’daki aileleri izole etmeye çalışmasına ve bunun göz ardı edilmemesi gerektiğine işaret etti.

“İşgal hükümeti, Şeyh Cerrah Mahallesi sakinlerini tehcir ederek ve evlerine el koyarak mahalleyi tamamen boşaltmayı hedeflemektedir.”

Araştırmacı yazar, işgal hükümetinin normalleştirme adı altında Şeyh Cerrah Mahallesi’nde yeni dayatmalar getirmeye çabaladığını belirtti.

Buna karşılık olarak Filistinlilerin dayanışma gösterileriyle Şeyh Cerrah Mahallesi’nde yaşananlara tepki vermeleri gerektiğini söyledi.

Ebu Senine, Şeyh Cerrah Mahallesi’ndeki göstericilerin işgal hükümeti ve Siyonist yerleşimcilerde korku ve panik yarattığını ifade etti. Ayrıca tehdit altındaki evlerin önünde yakılan lastiklerin ve kılınan namazların işgal hükümetini oldukça rahatsız ettiğini söyledi.

“Gelecek hafta Şeyh Cerrah ve Kudüs için dünya çapında bir dayanışma gerçekleşecek.”

Ebu Senine, Filistin hükümetinden Şeyh Cerrah ile ilgili daha ciddi tavır sergilenmesi gerektiğini belirtti.

Ebu Senine, dayanışmacıları kutlarken diğer Kudüslülerin de Şeyh Cerrah Mahallesi sakinlerine desteklerini sunmaları gerektiğini ifade etti.

Kaynak: Shehab News – Çeviri: Ahmet Emre Kılıç