Askeri konulara yer veren Naval News’in kaynaklara dayandırdığı haberinde, “Gemi ve denizaltı grubu, Karadeniz’in en büyük amfibi gemisi olan Proje 11711 Ivan Gren sınıfı çıkarma gemisi Pyotr Morgunov’u ve üste bulunan Proje 636.3 Geliştirilmiş Kilo sınıfı üç denizaltıyı içeriyordu” denildi.

Analiz, diğer savaş gemilerinin büyük kısmının da üssünden ayrıldığını, limanda yalnızca birkaç savaş ve destek gemisi bıraktığını gösterdi.

Çıkarma gemisi Pyotr Morgunov, 8 Ekim 2022’de Ukrayna’nın Kerç Köprüsü’ne düzenlediği saldırının ardından Rusya’dan Sivastopol’a malzeme taşıyordu.

Rusya köprüde bazı onarımlar yapmış olsa da, hala köprü artık tam kapasite çalışmıyor. Bu nedenle Rus Donanması’nın çıkarma gemileri nakliye aracı olarak harekete geçirildi.

Bununla birlikte, denizaltıların aynı anda üsten ayrılması, bunun bir ikmal görevinden daha fazlası olabileceğini düşündürüyor.

Naval News’in haberinde, “Bu adım, gemi ve denizaltı mürettebatının hazır olup olmadığını test etmek için bir tatbikat veya muhtemelen gelen bir tehdide karşı bir önlem olabilir” denildi.

AB'den Müslüman Karşıtlığı İçin Şaşırtıcı Adım AB'den Müslüman Karşıtlığı İçin Şaşırtıcı Adım

Kaynak: Şarku'l Avsat