Batı kaynaklı haberler, son...

Batı kaynaklı haberler, son iki gün içinde Moskova’nın ağır bombardıman uçakları kullanarak saldırılarını Ukrayna topraklarının derinliklerinde, özellikle de başkent Kiev civarında genişlettiğini belirtti.

Rus askeri kaynakları haberler hakkında yorum yapmasa da, veriler Rus güçlerinin son haftalarda özellikle Donetsk ve Herson bölgelerinde birden fazla cephede yaşadığı aksiliklere yanıt olarak, geniş çaplı bir taarruza takviye yapmak için hazırlık içerisinde olduğunu gösteriyor.

Rusya: Türkiye ile Esed rejimi normalleşmesi çok büyük anlam taşıyor Rusya: Türkiye ile Esed rejimi normalleşmesi çok büyük anlam taşıyor

Güvenlik konularında uzmanlaşmış The Cavell Group sitesi, Rusya’ya ait en az iki uzun menzilli Tu-22 bombardıman uçağının Belarus’tan havalandığını ve gece Kiev’in yaklaşık 220 kilometre batısındaki Shepetivka kasabası yakınlarındaki askeri tesislere hava saldırısı düzenlediğini bildirdi.

Sitede yer alan haberde, “Haftalardır bölgede ilk defa faaliyet gösteriyorlar. Rus hava/füze saldırıları dün ve gece boyunca devam etti, ancak yine de silahlı insansız hava araçları (SİHA) saldırılarına bağlı olarak önemli ölçüde azaldı” denildi.

Ukrayna’dan gelen haberler ise, Rusya’nın yakın zamanda satın alınan, İran yapımı kamikaze SİHA’lar Shahed-136 kullanımını artırdığını vurguladı.

Rusya

Ukrayna merkezli Rusça yayın yapan Gordon web sitesi, Rus hava saldırılarının bir aydan fazla bir süredir ilk kez Belarus topraklarından başladığını bildirdi.

Şark'ul Avsat'ın yayınladığı habere göre, Ukrayna Genelkurmay Başkanlığı Ana Operasyonlar Dairesi Başkan Yardımcısı Oleksiy Hromov, “Bu sabah, saldırgan ülkenin dört Tu-22M3 stratejik bombardıman uçağı, Belarus hava sahasından Ukrayna topraklarına hava saldırısı düzenledi” dedi.

Hromov, Belarus yönünden hava saldırılarının en son 28 Ağustos’ta gerçekleştiğini de sözlerine ekledi.

Bu verilerle birlikte devlet medyasında yer alan haberlerde, Rus güçlerinin Ukrayna içinde güçlü bir karşı saldırı başlatmaya hazırlandığına dair işaretler ortaya çıktı.

Rusya Savunma Bakanlığı’nın bu konuda sessiz kalmasıyla birlikte, medya Rus ordusunun modern Typhoon zırhlı araçlarını kullanmaya başladığını bildirdi.

Rusya