Rusya, Srebrenitsa soykırımını inkar etti

dailyummah 105

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova, Rusya’ya yönelik soykırım suçlamalarına ilişkin açıklamasında Srebrenitsa soykırımını inkar etti.

ABD Başkanı Joe Biden’ın Ukrayna’da olanlar nedeniyle Putin’in bir savaş suçu mahkemesinde yargılanması çağrısını değerlendiren Zaharova, Vaşington’ın işe Yugoslavya ve Irak’ta olanları inceleyerek başlayabileceğini söyledi.

Zaharova, “Harika bir fikir. O halde Yugoslavya’nın bombalanması ve Irak’ın işgali ile başlayın. Bosna Hersek’teki prodüksiyonun başlıca yönetmenlerine de halen ulaşabilirsiniz” diye konuştu.

srebrenitsa

Bosna Hersek’ten Srebrenitsa tepkisi

Bosna Hersek Dışişleri Bakanı Bisera Turkovic, Rusya’nın Bosna Hersek’teki soykırımı inkar eden açıklamalarına tepki gösterdi.

Turkovic, “Rusya Federasyonu yetkililerinin uzun zamandır açıklamalarında Bosna Hersek’teki soykırıma ilişkin mahkemeler tarafından delillendirilen ve uluslararası kabul gören gerçekleri reddetmesi kesinlikle kabul edilemez ve tarihin çarpıtılmasıdır” diye konuştu.

Zaharova, Bosna Hersek’teki soykırımı inkar ederken, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin daha önce Ukrayna’nın doğusunda Rus azınlıklara soykırım yapıldığı iddiasında bulunurken yaşananları Srebrenitsa’ya benzetmişti.

Rusya, 2015 yılında BM Güvenlik Konseyi’nde Bosna Hersek’teki katliamı ‘soykırım’ olarak niteleyen karar tasarısını veto etmişti. 

Kaynak: Balkan News