Rusya, Suriye’de S-300 füze sistemi konuşlandırdı

front 141121.syria .russia

Suriye İnsan Hakları Gözlemevi, Rus güçlerinin, DAEŞ tarafından başkent olarak görülen ve kurtarılmasının ardından ABD kuvvetlerinin konuşlandığı, Rakka’da yer alan Tabka Havalimanı’na S-300 füze sistemi konuşlandırdığını belirtti.

Rusya 2018 yılının sonlarına doğru, Fırat’ın doğusundaki bölgelerin ABD destekli Suriye Demokratik Güçleri’nin elinde olduğu sırada, rejimin kontrolü altındaki Deyrizor’a S-300 füze sistemini konuşlandırmıştı. Eski ABD Başkanı Donald Trump’ın Türk ordusunun Tel Abyad ile Rasulayn arasına derinlere ilerlemesine izin vermesinin ardından yönetim haritası değişti ve bu durum, Fırat Nehri’nin doğusuna Rusya, Türkiye ve Suriye güçlerinin girişinin yanı sıra İranlı milislerin Deyrizor kırsalında nehrin diğer kıyısında konuşlanmasına yol açtı.

Gözlemevi, şu anda Tabka Havalimanı’nın askeri bir üs olarak görüldüğünü ve Rusya için Rakka kırsalındaki önemli bir yeri teşkil ettiğini belirtti. Rus ordusunun, Suriye’nin batısındaki çeşitli bölgelere S-300 ve gelişmiş S-400 füze sistemlerini konuşlandırdığını aktardı.

Askeri uzmanlara göre, S-300 sistemi, Rusya’nın kuzeydoğu Suriye’deki askeri hareketlerin gözlemlenmesini sağlıyor. Söz konusu bölgede, Türkiye insansız hava araçları kullanarak Kürtlere yönelik operasyonlar düzenlerken, İsrail, Deyrizor’da İranlı milisleri bombalıyor.  Milisler ise, Fırat’ın doğusundaki ve el-Tanf üssüne füze atarak karşılık veriyor.

Kaynak: Şarkul Avsat