Kırım’ın işgalci yönetimi, Kırım Tatar mimarisinin dünyadaki tek örneği olan Hansaray’da sözde restorasyon adı altında yürüttüğü tahribatı sürdürüyor.

Ukrayna Dışişleri Bakan Yardımcısı Emine Ceppar, UNESCO’ya benzersiz Kırım Tatar kültürel varlığı olan Hansaray’ın yok edilmesini önleme çağrısı yaptı.

Rus işgalci yönetiminin Bahçesaray’daki Hansaray’da 2016 yılında başlattığı sözde restorasyon çalışmaları sonucu Kırım Tatar mimarisinin dünyadaki tek örneği yavaş yavaş yok ediliyor. Bununla birlikte işgalciler Hansaray’da bulunan en değerli eserleri çalıyor.

Rus işgalcilerin  Kırım Tatar kültürel mirasına verdiği zarara dikkat çeken Ukrayna Dışişleri Bakan Yardımcısı Emine Ceppar, “8 yıldan uzun bir süre önce çaldıkları ve füzelerle tahrip etmedikleri şeyi işgalciler yıkıcı sözde restorasyon çalışmalarına tabi tutuyorlar. Geçici işgal altındaki Kırım’da, işgalciler Müslümanların tarihi ve kültür incisi olan Bahçesaray’daki Hansaray’ı yok etmeye devam ediyor.” dedi.

Hafızlıkta 48 Yılın Rekoru Kırıldı! Hafızlıkta 48 Yılın Rekoru Kırıldı!

UNESCO’ya benzersiz Kırım Tatar kültürel varlığının yok edilmesini durdurma çağrısı yapan Ceppar, “UNESCO’yu Rus işgalcilerin Kırım’daki eylemlerine dikkat etmeye ve UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesine dahil edilen benzersiz kültürel varlığın yok olmasını engellemeye davet ediyorum” ifadelerini kullandı.

İşgalciler Hansaray’daki Eserleri Kaçırıyor

Daha önce Kırım Haber Ajansına konuşan bir kaynak, işgalcilerin, 2016 yılından beri sözde restorasyon çalışmalarının yapıldığı Hansaray’da bulunan değerli eserleri bilinmeyen bir yere sevk ettiğini bildirdi. Bu bilgiyi birkaç yerel kaynak daha doğruladı. Eserlerin tam olarak nereye sevk edildiği bilinmiyor. 

Ruslar Yüz Yıllardır Hansaray’ı Yağmalıyor

Müze çalışanları eserlerin zarar göreceğinden veya tamamen kaybolacağından endişe ediyor. Tarihte daha önce bu tür olaylar yaşanmıştı. Örneğin 2. Dünya Savaşı sırasında yapılan tahliye sırasında Hansaray’dan çıkarılan değerli eserler kayboldu. Daha sonra Sovyetler döneminde Hansaray’daki eski kitaplar ve el yazıları kayboldu. Şu an ise Kırım’ın işgalci yönetimi sözde restorasyon çalışmalarını bahane ederek eserleri bilinmeyen yerlere taşıyor.

İşgalci Rusya’nın Hansaray’ı Tahribatı Sürüyor: Kültürel Soykırım!

Rusya, Kırım Tatar mimarisinin dünyadaki tek örneği olan Hansaray’ı, restorasyon adı altında yürüttüğü uygulamalarla tahrip ederken, tam anlamıyla bir kültürel soykırıma imza atıyor. Rusya’nın bölgedeki diğer tarihi Türk izlerinin de silinmesi yönünde kasti bir politika izlediği görülüyor.
Daha önce, Kırım Tatar Milli Meclisi (KTMM) ve Dünya Kırım Tatar Kongresi (DQTK) Başkanı Refat Çubarov, Rusya tarafından işgal edilen Kırım’ın Bahçesaray şehrinde bulunan ve Kırım Tatarlarının kültürel mirası olan Hansaray’ı yok eden kişilerin cezalandırılması gerektiğini ifade etmişti.

Kaynak: QHA