Ukrayna Cumhurbaşkanı Zelenskıy, Rusya’nın gerçekleştirdiği saldırılar neticesinde, Ukrayna’nın enerji altyapısının yüzde 40’ına zarar verdiğini bildirdi.

Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy, dün başkent Kıyiv’e ziyaret düzenleyen Avrupa Birliği (AB) Komisyonu Enerjiden Sorumlu Üyesi Kadri Simson ile bir araya geldi. Görüşmede Zelenskıy, Simson’ı, işgalci Rusya’nın füze ve SİHA saldırılarıyla Ukrayna’nın enerji altyapısına verdiği zarar hakkında bilgilendirdi. Enerji terörizmi gerçekleştiren Rusya’nın termik, hidroelektrik, birleşik ısı ve güç santralleri de dahil olmak üzere altyapı tesislerine saldırılar düzenleyerek; Ukrayna’nın enerji altyapısının yüzde 40’ına zarar verdiğini aktardı.

Bununla birlikte görüşmede taraflar, Ukrayna’nın enerji güvenliğini sağlamak için atılacak adımları ele aldı. Enerji altyapısının tamir edilmesi için Ukrayna’nın duyduğu ihtiyaçları dile getiren Zelenskıy, Avrupa Komisyonunu AB üye ülkelerinden yardım çekme konusunda koordinasyon rolü üstlenmeye davet etti.

Rusya'dan ABD'ye Suriye Eleştirisi Rusya'dan ABD'ye Suriye Eleştirisi

ukraynanin-5-bolgesinde-patlama-APKo

QHA