Rusya, Ukrayna sınırına askeri yığınak yaptı

dailyummah 59

Rusya’nın Belarus’un Ukrayna sınırına yaptığı askeri yığınağı gösteren uydu görüntüleri yayımlandı. Görüntülerde Ukrayna sınırında Rusya ve Belarus ordusunun askeri hareketliliği dikkat çekiyor.

Uydu görüntülerini Amerika Birleşik Devletleri (ABD) merkezli Maxar Technologies şirketi çekti. Moskova ve Minsk, Belarus’ta 10-20 Şubat tarihleri arasında ortak bir askeri tatbikat düzenleneceğini duyurmuştu.

dailyummah 60
Belarus’un Ukrayna sınırına yakın bölgelerinde askeri hareketlilik

Rusya ve Belarus’un yapacağı askeri tatbikat; Batı ile Ukrayna konusunda gerilim yaşandığı bir döneme denk geliyor.

NATO, Rusya’nın Belarus’a asker konuşlandırmasını, soğuk savaş döneminden bu yana yapılan en büyük yığınak olarak nitelendiriyor.

dailyummah 61
Belarus’un Ukrayna sınırına yakın bölgesi

Uydu görüntülerinde füze, çoklu roketatarlar ve savaş uçaklarıyla donatılmış askeri birlikler görüntüleniyor. Birliklerin Ukrayna sınırına yakın üç noktada konuşlandığı dikkat çekiyor.

dailyummah 62
Rus ve Belarus ordusunun Ukrayna sınırına yakın bölgede konuşlanması

Görüntüleri yayımlayan ABD’li Maxar Technologies, fotoğrafların 4 Şubat’ta Yelsk, Rechitsa ve Luninets yakınlarındaki askeri hareketliliği gösterdiğini açıkladı. Tüm konumların, Ukrayna sınırından yaklaşık 50 kilometre uzaklıkta olduğunu belirtti.

Teknoloji şirketi görüntülerde Luninets havaalanında 15 adet Su-25 saldırı uçağı ve S-400 hava savunma sistemi, Yelsk yakınlarında ise İskender füzeleri ve çok sayıda roketatarın tanımlandığını bildirdi.

Kaynak: euronews, AFP