Startfor raporuna göre, Rusya’nın Suriye’de sivilleri ve sivil altyapıyı hedef alma stratejisi Ukrayna’da işe yaramayacak.

Amerikan Stratejik ve Güvenlik Araştırmaları Merkezi, Rusya'nın Ukrayna'ya karşı savaşında Suriye'de uyguladığı askeri stratejiyi benimsemeye devam etmesine ve bu stratejinin Ukrayna'daki yansımalarına ilişkin bir değerlendirme yayınladı.

Merkezin "Startfor" olarak bilinen raporuna göre, Rusya’nın savaşlardaki taktikleri sivilleri ve altyapıları hedef alması, yasaklı silahları kullanmayı içeriyor.  

Stratfor, Moskova’nın Ukraynalı sivillere karşı Suriye ve Çeçenya'daki askeri stratejilerine çok benzeyen yoğun ve yaygın bir kampanya başlattı.

Raporda, bu strateji kapsamında Rusya'nın geçen Ekim ayında sonra Ukrayna'daki sivil altyapıya yönelik saldırılarını artırdığını, elektrik santrallerini yoğun bir şekilde hedef aldığını, yaygın elektrik kesintilerine neden olduğunu belirtiliyor.

Ancak Batı'nın Kiev'e desteğini kesmediği sürece Rus ordusunun sivil altyapıyı ve Ukraynalı sivilleri hedef alan saldırıları politikasının savaşta stratejik bir değişime yol açmayacağı vurgulanan raporda, hatta bu stratejinin ters etki yapacağı sonucuna varıldı.

Stratfor raporu, Rusya'nın sivil altyapıyı ve savunmasız sivilleri hedeflemesinin Ukraynalıların savaşmaya devam etme kararlılığını artıracağını ve NATO'nun Kiev'e askeri destek sağlamaya devam etme kararlılığını güçlendireceğini öngörüyor.

Ukrayna Sınırında Sivillerden Oluşan Silahlı Birlikler Kuruldu Ukrayna Sınırında Sivillerden Oluşan Silahlı Birlikler Kuruldu

Kaynak: Ortadoğu Haber