Şam, rejim yanlılarının hoşnutsuzluğuna neden olan bir adımla 2022 FIFA Dünya Kupası için bir hatıra posta pulu bastırdı.

Suriye Postası Genel Teşkilatı, kısa süre sonra söz konusu pulun bastırıldığına dair haberi gelen tepkiler nedeniyle Facebook sayfasından silmek zorunda kaldı. Kurumun genel müdürü Hayyan Maksud, “Haber yanlışlıkla yayınlandı ve bu nedenle silindi” dedi.

Maksud, kuruma yöneltilen eleştirilere cevaben resmi televizyona yaptığı açıklamada şunları söyledi:

“2022 FIFA Dünya Kupası için hatıra pulu bastırmak, belgeleme amaçlıdır. Daha fazlası değil. Dağıtılamaz, yazdırılamaz veya fiziksel olarak da mevcut değildir. Bu, 2022 FIFA Dünya Kupası kapsamındaki çalışma sırasında sürekli gündeme getirilen konularından biriydi.”

Açıklamada ayrıca posta pullarının mali değeri bulunmadığı ve işlemlerde kullanılmadığı kaydedildi.

Suriye Postası Genel Teşkilatı bir süre önce beklenmedik bir adımla, Katar’ın ev sahipliği yaptığı 2022 FIFA Dünya Kupası’nın tanıtımı münasebetiyle bir hatıra pulu ve kartpostal bastırdı. Yapılan açıklamalar pulun değerinin bin Suriye lirası, kartpostalın değerinin de  bin 500 Suriye lirası oldu yönünde.

Şam’ın Doha ile ilişkilerinde 2011 yılından bu yana gerilim yaşanıyor. Pul bastırılması Suriyeliler için sürpriz oldu. Zira Şam tarafı el-Cezire televizyonunun Suriye’deki savaşı körüklediği öne sürülürken Doha yönetimi de Suriye rejimini halka karşı suç işlemekle suçluyor.

Söz konusu duruma dair eleştirilere yanıt veren Maksud şu ifadeleri kullandı

“Katar’daki Dünya Kupası için özel bir pul basılması, Arap ülkeleri arasındaki kader birliğinin paylaşılması, faaliyetlere katılımdaki başarıyı teyit etmektedir. Özellikle de bir Arap ülkesine böylesi küresel etkinlik için ev sahipliği yaptığı bir dönemde. Yeni Dünya Kupası logosunun arka planında Hama’nın su çarklarını temsil eden panel ve her iki dilde de Suriye Arap Cumhuriyeti’nin adı bulunuyor. Yeni karaktere Hama su çarklarının eklenmesi, Suriye’nin tarih boyunca oynadığı tarih ve medeniyet boyutunu ve medeniyetlerin beşiği olduğunu vurguluyor. Ayrıca Suriye, Roma döneminin başlangıcından Akdeniz Oyunları’na kadar tarihi spor etkinliklerine de ev sahipliği yapmıştır.”

Şam Postanesi Müdürü Rafet en-Nayif de yerel medyada yaptığı açıklamada, Dünya Kupası pulunun basılmasını savunarak “Katar, tıpkı diğer Arap ülkeleri gibi, siyasetten uzak bir Arap ülkesi olmaya devam ediyor” dedi. Aynı zamanda posta teşkilatının benzeri önemli olaylar için daha önce de hatıra pulu bastırdığını, ağaç günü ve anneler günü gibi diğer vesilelerle de bunun yapıldığını kaydetti.

1668960565208226400

Kaynak: Şarku'l Avsat

Katar'da Faslı Taraftarlar Tarihi Zaferi Kutladı Katar'da Faslı Taraftarlar Tarihi Zaferi Kutladı