Sırp lider Dodik, “Sırp Ordusu” hayalini erteledi

o 14692224 1024

Bosna Hersek’te Sırpların kendi ordusunu kuracakları yönündeki açıklamalarıyla güvenlik krizine neden olan Bosnalı Sırp lider, tartışmalı kararlara ilişkin mecliste yapılacak olağanüstü oturumu Aralık ayına erteledi.

Bosna Hersek’i oluşturan iki entiteden biri olan Sırp Cumhuriyeti’nin Bosna Hersek ordusu, yargısı ve vergi sisteminden çekilmesine ilişkin teklif, entite meclisinin gündemine alındı. Diğer taraftan Sırp Cumhuriyeti Halk Meclisi’nin teklifi görüşeceği oturum, aralık ayında belirsiz bir tarihe ertelendi. 

Sırpların Bosna Hersek ordusu, polisi, adli sistemi ve vergi idaresinden çekilerek entite bünyesinde paralel kurumlar oluşturacağını ilan eden Dodik, daha evvel bu düzenlemelerin Kasım ayı içerisinde tamamlanacağını duyurmuştu.

Daha önceden 18 Kasım’da görüşülmesi planlanan oturumun ertelenmesi, Dodik’in ciddi olmadığı yorumlarına neden oldu.

Bosnalı Sırp muhalif liderler, Dodik’i yalan söylemekle ve korkaklıkla suçladı.

Sarovic: “Dodik’in hiçbir şey yapmayacağı belli oldu”

Sırp Demokratik Partisi (SDS) lideri Mirko Sarovic, erteleme kararının Dodik’in bu konuda hiçbir adım atmayacağını net bir şekilde ortaya koyduğunu söyledi.

SDS lideri, Sırp Cumhuriyeti’nin söz konusu yetkileri üzerine almasını kendilerinin de istediğini fakat ülkede bu konuda bir mutabakat olmadığı için tek taraflı adımlarla hiçbir yere varılamayacağını söyledi. Sarovic, Rus Büyükelçisi İgor Kalabuhov’un da Rusya’nın Sırp Cumhuriyeti’nin devlete ait yetkileri geri almasını destekleyeceğini fakat bunun diyalog yoluyla olması gerektiğini söylediğini hatırlattı.

Crnadak: “Cvijanovic ve Dodik korktu”

Demokratik İlerleme Partisi (PDP) Başkan Yardımcısı Igor Crnadak, Sırp Cumhuriyeti Halk Meclisi’nde 18 Kasım’da gerçekleştirilecek olağanüstü oturumun iptal edilerek ertelenmesini skandal olarak nitelendirerek Dodik ile Sırp Cumhuriyeti entitesi Başkanı Zeljka Cvijanovic’in korkarak geri adım attıklarını söyledi.

Crnadak, Milorad Dodik ve partisi Bağımsız Sosyal Demokratlar İttifakı’nın (SNSD) mesajlarının hiçbir manası olmadığının belli olduğunu söyledi.

Teklif için tam bir tarih belirlenmeme sebebinin Zeljka Cvijanovic ve Milorad Dodik’in belirli bir tarih üzerine uzlaşamamaları olarak açıklanmasının ise komik olduğunu söyleyen Crnadak, “Korktukları ve kim bilir kaçıncı defa fare deliğine saklandıkları net” diye konuştu.  

Belgeler yayınlandı

Tam bir tarih belirlenmemesine rağmen Bosna Hersek’te devletin otoritesini tehdit eden adımları içeren belgelerin yayınlanması, endişeye neden oldu. 

Bosna Hersek devletine ait yasaların Sırp entitesindeki meriyetini kaybetmesini öngören düzenlemeler, Sırp Cumhuriyeti entitesinin Bosna Hersek Ordusu ile Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu’ndan çekilmesinin yanı sıra Bosna Hersek polisi ve istihbaratının Sırp idaresindeki bölgede faaliyet göstermesinin yasaklanmasını da içeriyor. 

Kaynak: Balkan News