Mısır'da kamusal etkinlikler kısıtlandı, protesto çağrıları nedeniyle dükkanların kapatılması emri verildi.

İsrail, BM Özel Koordinatörünü Dışişleri Bakanlığına Çağırdı İsrail, BM Özel Koordinatörünü Dışişleri Bakanlığına Çağırdı

Mısır polisi, sosyal medyada insanları hükümet karşıtı protestolara katılmaya çağıran duyuruların artması üzerine Cuma günü ülke çapındaki halka açık etkinliklerin ve mağazaların faaliyetlerini durdurmalarını emretti. 

Spor salonları, gençlik merkezleri, işletmeler, kafeler, film festivali ve turizm ofisleri bu kısıtlamaların kapsamında olduğu belirtiliyor. 

Polisin Cuma günü dükkan sahiplerine kapalı kalma emri verdiği birçok şehirde bildirildi. Bunun tek istisnası, şu anda Kızıldeniz tatil beldesi Şarm El-Şeyh'te gerçekleşen Cop27 zirvesi.

Gençlik ve Spor Bakanlığı'ndan bir kaynağa göre, Perşembe gecesinden Cumartesi öğlene kadar tüm gençlik merkezleri ve spor faaliyetleri iptal edildi. 

Sıkı kapanışlar, sosyal medyada giderek artan yaşam maliyeti krizine karşı protesto çağrılarına yanıt olarak geldi . 

Mısır güçleri son haftalarda yüzlerce kişiyi tutukladı, bazıları gösterileri teşvik eden paylaşımlar veya medya içeriği paylaştığı için gözaltına alındı. 

Mısır, Başbakanı Abdel Fattah el-Sisi'nin 2013'te askeri darbeyle iktidarı ele geçirmesinden bu yana muhaliflere acımasız bir baskıya tanık oldu. 

Kaynak: Ortadoğu Haber