Somali Cumhurbaşkanı Hasan Şeyh Mahmud, Birleşmiş Milletler’i (BM) ülkesinin terörü ortadan kaldırma çabalarını desteklemeye çağırdı.

Somali, ülkenin istikrarını sağlamak için uygulanan silah ambargosunun kaldırılmasını, insani ve teknik desteğin artırılmasını talep etti.

Şark'ul Avsat'ın Somali resmi haber ajansı SONNA’'dan aldığı habere göre, Mahmud dün Cezayir’de düzenlenen Arap Zirvesi’nin oturum aralarında BM Genel Sekreteri Antonio Guterres ile bir araya geldi.

Görüşmede, Somali güçlerinin terör örgütü Eş-Şebab milislerine karşı savaşta halkın yardımıyla kaydettiği ilerleme ele alındı.

Mahmud, “Somali’ye yönelik silah ambargosunun kaldırılması ülkede, bölgede ve uluslararası düzeyde terörle mücadelede büyük ölçüde yardımcı olacak” diyerek, Somali’nin Eş-Şebab milislerini ortadan kaldırma taahhüdüne bağlılığını ifade etti.

Ayrıca BM’ye federal hükümete verdiği destek için teşekkür ederek, hükümete ve Somali halkına yönelik desteği sürdürmeye çağırdı.

Guterres ise, ülkenin güvenliğinin sağlanması ve Somali hükümetinin inşasının tamamlanmasında yürütülen çabalara övgüde bulundu.

BM’nin terörle mücadele, silahlı kuvvetlerin yeteneklerini iyileştirme ve iklim değişikliği ve çevre gibi ilgili konularda Somali’yi desteklediğini de vurguladı.

El Kaide bağlantılı Eş-Şebab, Afrika Boynuzu’ndaki yoksul ve sorunlu bir ülke olan Somali’de son aylarda eylemlerini yoğunlaştırdı.

Başkent Mogadişu’da, geçtiğimiz Pazar günü Eğitim Bakanlığı’nı hedef alan bomba yüklü araçlarla düzenlenen iki saldırıda aralarında çocukların da bulunduğu en az 100 kişi hayatını kaybetmişti.

Somali, şiddetin yanı sıra 40 yılı aşkın süredir yaşanan şiddetli kuraklığın yol açtığı kıtlık tehlikesiyle karşı karşıya.

BM’ye göre, ülke nüfusunun yaklaşık yarısını oluşturan 7,8 milyon insan kuraklığın sonuçlarından zarar görürken, 213 bini ise ciddi kıtlık tehdidi altında.

İran'da 1200 Öğrenci Zehirlendi İran'da 1200 Öğrenci Zehirlendi

somali-kamp-kitlik-aa-1910513