Somali Devlet Başkanı , İran’ı kendi ülkesine karışmakla suçladı.

Esed'in Halkına Karşı Kimyasal Kullandığı Resmileşti Esed'in Halkına Karşı Kimyasal Kullandığı Resmileşti

Yerel medyaya göre Şeyh Mahmud, başkentte dün ikinci gününe giren Somalili Alimler Konferansı’na, Somali İstihbarat Servisi’nin İran’ın 2017'de sona eren devlet başkanlığı döneminde ‘Şiiliği yaymak için hamleler yaptığını’ gözlemlediği konusunda bilgi verdi.

Şeyh Mahmud, İranlı diplomatların ve yardım kuruluşu yetkililerinin konuya dahil olduğuna işaret ederek, ‘sabotaj planı’ içeren hareketlerin yoksullara yardım amaçlı faaliyetlerle ört bas edildiğini bildirdi.

Devlet Başkanı, o dönemde İran büyükelçiliğini kapatıp, İran Kızılayı ve Humeyni Yardım Vakfı’nın faaliyetlerini yasaklayarak, İran’ın ülkedeki varlığını engelleme kararı aldığını hatırlattı.

Haricilerin savaşının uzun süredir devam ettiğini söyleyerek, bu radikal ideolojiyi ortadan kaldırmak için bir çözüm bulunması çağrısında bulunan Şeyh Mahmud, “Somali’nin Müslüman halkı hak dinlerine bağlı kaldılar. Terör, din hakkında yalan uydurandır” dedi.

Somali resmi haber ajansı SONNA’ya göre, Şeyh Mahmud Eş-Şebab örgütüne atıfta bulunarak, şöyle devam etti;

“Terörist Harici milisler ülkedeki alim ve aydınları katlettiler, kontrol ettikleri bölgelerde yaşamı ve gelişmeyi engellediler. Bu da Somali halkının terörü reddetmesi ve İslam hukukunun ilkeleriyle çelişen kötü niyetli ideolojilerine karşı ayaklanmasına neden oldu.”

Dün sabah, başkent Mogadişu’daki Sina kavşağında, Somali Devlet Başkanlığı ve Enformasyon Bakanlığı karargahı yakınlarına çok sayıda havan topu düşmesiyle bağlantılı olarak bir araç patladı ve en az bir kişi hayatını kaybetti.

Yerel kaynaklara göre, havan toplarından biri yakınlardaki bir ilkokula isabet etti ve 3 kişi yaralandı.

Saldırının sorumluluğunu üstlenen olmadı. Ancak şu ana kadar başkentte meydana gelen saldırıların çoğunu Eş-Şebab hareketi üstlendi.

AFRICOM’dan operasyon


ABD Afrika Komutanlığı (AFRICOM), Somali hükümetinin talebi üzerine, Somali Ulusal Ordusu’nun Eş-Şebab’a karşı yürüttüğü operasyonlara destek olarak bir hava saldırısı başlattığını bildirdi.

AFRICOM tarafından yapılan açıklamada, 2 Şebab unsurunun öldüğü bilgisi verilerek, ilk değerlendirmelere göre sivillerin yaralanmadığı veya ölmediği ifade edildi.

Somali ordusunun Kara Kuvvetleri Komutanı General Bihi Tahlil, güçlerinin bu operasyonda 39 Eş-Şebab unsurunu öldürdüğünü açıkladı.

Son 24 saatte El Kaide bağlantılı hareketin 45 üyesinin öldürüldüğüne ve 50 kişinin de yaralandığına dikkati çeken Bihi, uluslararası ortaklar ve Somali halkının ordunun terörü ortadan kaldırma operasyonuna verdiği desteği övdü.

Şebab hareketi ise, Somali ordusundan Albay Abşir Şatakey’in öldürüldüğü, Havaadley bölgesinde yaşanan son çatışmada ganimet olarak alındığını iddia ettikleri silahlar ve askeri araçların fotoğraflarını paylaştı.

Şark'ul Avsat