Irak Başbakanı Muhammed Şiya es-Sudani, hükümetinin en önemli önceliklerinden birinin Irak'ın yurt dışına kaçırılan paralarını geri almak olduğunu vurguladı.

Sudani dün (Salı) Dürüstlük Komisyonu’na yaptığı ziyaretin ardından yaptığı açıklamada, yurtdışındaki fonları kurtarmanın hükümetin önceliklerinden biri olduğunu söyledi.

Sudani sözlerini şöyle sürdürdü: “Hükümetin başka ülkelerin hükümetleriyle olan ilişkilerindeki ilk kriteri, mahkumların ve kaçırılan paraların geri alınmasında Irak ile yaptıkları iş birliğinin boyutudur. Diplomatik çaba, Irak'ın kaçırılan parasını geri almasını sağlamak için Dürüstlük Komisyonu'nun prosedürleriyle tutarlı olacaktır. Dürüstlük Komisyonu için yasal yetkiyi alan ve 2011 tarihli ve 30 sayılı yürürlükteki kanuna uygun olarak kendisine verilen yetki ve görevlerle çelişmeyen bir destek ekibi oluşturulmalı.”

Yolsuzlukla mücadele yasalarının çıkarılması için yürütme prosedürleri veya yasama müdahaleleri düzeyinde her türlü desteği sağlamaya hazır olduğunu belirten Sudani, “Bu durum, bu tehlikeli haşerenin (yolsuzluk) çıkışlarını kapatmaya katkıda bulunur. Uluslararası yolsuzluk algı endeksinde Irak'ın konumunu geliştirmek için çalışmak gerekiyor.  Artık yolsuzluğa karşı amansız bir savaş içindeyiz. Bir siyasi parti veya herhangi bir şahsiyetin yolsuzluk dosyası önünde kırmızı çizgi yok. Yolsuzluk olgusu, koronavirüs gibi gelişip değişti.”

Şark'ul Avsat'ın haberine göre Irak Başbakanı “yolsuzlukla başa çıkma; yüksek fiyatlar, ekonomi ve yatırımların üzerindeki yolsuzluk etkilerini azaltma ve vatandaşlara hizmet sunma yöntemleri geliştirme” çağrısında bulundu.

Eski Irak Cumhurbaşkanı Berham Salih'in son oturumunda Irak'ın 2003'ten bugüne kadar kaçırılan 150 milyar dolar olduğu tahmin edilen parasının geri alınmasına yönelik bir yasa tasarısını Meclis'e sunması dikkat çekicidir.

ABD’nin Bağdat Büyükelçisi Elena Romanowski Pazar günü bir televizyon röportajında ABD'nin yolsuzlukla mücadele konusunda Başbakanın yanında olmaya hazır olduğunu ifade etmişti.

Iraklı ekonomist Abdurrahman el-Meşhedani, konuya ilişkin Şarku'l Avsat'a yaptığı açıklamada şunları söyledi: “Hükümet programında özellikle belirli noktalara odaklanmak, özellikle de Sudani hükümetinin bir yıllık bir ömrü olması ve erken seçimlerin bir yılın sonunda yapılacak olması, yolsuzlukla mücadeleyi çok zorlaştırıyor. Yolsuzlukla mücadele gerçekten birinci öncelik olmalı, ancak bu alandaki belirli noktalara odaklanma ve programda bir yıl içinde ele alınamayacak diğer noktaların varlığı mücadeleyi zorlaştırıyorlar. Ancak herkes yolsuzluk sorunlarının ele alınmasının geri kalan sorunlara ve krizlere yönelik çözümlere giden yolu açabileceğini biliyor.”

Meşhedani, “Sudani, ilki bakanlık ofislerinin yöneticilerini değiştirmek olan somut önlemlere şimdiden başladı, ancak hükümetteki bazı bakanlarda birden fazla nedenden dolayı sorun var. Yolsuzlukla mücadelede alınması gereken tedbirler bağlamında, genel müfettişliklerin kaldırılması ışığında gözetim kurumları güçlendirilmeli. Sudani’nin üzerinde çalışması gereken önceliklerin başında yoksullukla mücadele var.” değerlendirmesinde bulundu.

İsrail'in Öldürdüğü 16 Yaşındaki Filistinlinin Cenazesi Toprağa Verildi İsrail'in Öldürdüğü 16 Yaşındaki Filistinlinin Cenazesi Toprağa Verildi

110510606-1665731778