Suriye’deki Kolera Salgını Büyük Risk Teşkil Ediyor

suriye

Milyonlarca Suriyeli’nin kolera salgını riski altında olduğunu belirtildi.

Suriye Sağlık Bakanlığı’na göre, son üç hafta içinde ülkenin 14 ilinden en az beşinde 8 kişi öldü ve 900 şüpheli vaka bildirildi. Bozuk yiyecek tüketimi ve içme sularının kirlenmesinden kaynaklanan kolera tedavi edilmediği takdirde ölümcül olabilen bulaşıcı bir hastalıktır.

CARE MENA Bölge Direktörü Nirvana Shawky, “Kolerayla karşı mücadele etmek istiyorsak acilen harekete geçmek gerektiğini” vurguladı.

Salgın, çatışmalardan kaçan milyonlarca kişiye ev sahipliği yapan birçok bölgede ilan edildi.

CARE Suriye Ülke Direktörü Jolien Veldwijk, “On yılı aşan bir savaştan sonra, bugün Suriye’de halihazırda çatışma, ekonomik kriz ve diğer zorluklarla mücadele eden nüfus bugün de büyük bir kolera salgınıyla karşı karşıya” dedi.

Jolien Veldwijk, “Sadece Kuzeydoğu Suriye Özerk Bölgesi’nde 4 kişi öldü ve salgının başlamasından bu yana 700’den fazla kişi enfekte oldu” diye ekledi, “Kuzeydoğu Suriye’deki insanların yaklaşık %70’i temiz olmayan su kaynaklarını kullanıyor ve hijyen koşulları çok kötü. Hastalığın hızla yayılma ve bulaş riskinin çok yüksek olması da Suriye halkı için ciddi bir tehdit oluşturuyor.”

Bugün itibariyle, vakaların %95’inin ülkenin kuzeydoğusunda kaydedilmesinden dolayı salgından en çok Deyrizor Valiliği etkileniyor. Yerinden edilmiş kişiler acil olarak güvenli içme suyu, sanitasyon ve hijyen malzemelerine ihtiyaç duyuyor. Haseke’de de teyitli vakalar bildirilmesi hastalığın hızlıca yayıldığını gösteriyor.

Ülkenin kuzeybatısından ise henüz bildiren bir vaka bulunmamakta. Ancak CARE Türkiye Ülke Direktörü Sherine İbrahim, “Endişeliyiz çünkü bölgenin şartları koleranın kitlesel olarak yayılmasına elverişli. Kamplar zaten aşırı kalabalık ve çoğunluk temiz suya erişmek için mücadele eden kadın ve çocuklardan oluşuyor. Su tedarik sistemlerinin klorlama ve uygun kanalizasyon yönetimi yoluyla su kalitesi arttırılması yayılmayı durdurmak için en iyi şansımızdır. El yıkama ve hijyenin teşvik edilmesi de aynı derecede kritik bir önem taşıyor.”

27 yaşındaki Mahmut ise “Keşke çocuklarımın dışarı çıkmasını engelleyebilseydim, çünkü onların açık lağımlardan dolayı hastalığa yakalanmalarından korkuyorum. Korkuyoruz, çünkü herhangi birine kolera bulaşırsa, hızla yayılır ve bundan kaçışımız olmaz” dedi.

Kaynak: ReliefWeb

suriye