Macaristan Dışişleri ve Dış Ticaret Bakanı Peter Szijjarto, Lübnan'daki Suriyeli mültecilerin ülke nüfusunun beşte birine tekabül ettiğini belirterek, mültecilerin eve dönüşü için uluslararası toplumun Beyrut yönetimine yardım etmesi gerektiğini söyledi.

Nahda Hareketi'nden Seçim Mesajı Nahda Hareketi'nden Seçim Mesajı

Macaristan Dışişleri ve Dış Ticaret Bakanı Szijjarto, başkent Beyrut'ta Lübnanlı mevkidaşı Abdallah Buhabib ile bir araya geldi.

Görüşmenin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında Szijjarto, Suriye'deki iç savaş ve Ukrayna-Rusya savaşı sonrası yaşanan göç dalgalarına işaret ederek, "Düzensiz göçün arkasında istikrarsızlık yatıyor. (Göç) Dalgaların asıl hedefinin AB ülkeleri olduğunu biliyoruz." ifadelerini kullandı.

Lübnan'ın 2012'den bu yana Suriye'den gelen mülteci dalgasına maruz kaldığına dikkati çeken Szijjarto, "Mevcut durumda, Suriyeli mültecilerin sayısı toplam Lübnan nüfusunun beşte birine tekabül ediyor." dedi.

"Lübnan üzerindeki büyük baskının farkındayız"

Suriyeli mültecilerin evlerine dönmesi hususunda uluslararası toplumun Lübnan'a yardım etmesi gerektiğini söyleyen Szijjarto, "Lübnan üzerindeki büyük baskının farkındayız." diye konuştu.

Öte yandan Lübnan Dışişleri Bakanı Buhabib de mülteciler meselesinin kendileri için önem arz ettiğini vurguladı.

Bu meselenin başından itibaren henüz kimse Lübnan'ın yanında yer almazken Macaristan'ın kendilerine destek verdiğini kaydeden Buhabib, iki ülke arasındaki işbirliğinin de devam edeceğini belirtti.

Birleşmiş Milletler verilerine göre Lübnan'da kayıtlı 850 bin Suriyeli mülteci bulunuyor. Lübnan hükümeti ise bu sayının 1,5 milyon civarında olduğunu belirtiyor.

Doğu Akdeniz'in küçük ülkesi Lübnan'da mülteciler konusunda yaşanan sorun yeni olmamakla birlikte özellikle 2019'da patlak veren ekonomik krizin arından sıklıkla dile getirilmeye başlandı.