Şam devlet yardımını keserken ve Suriyeliler acımasız bir kışa hazırlanırken, kısıtlamaların kaldırılmasının ardından estetik ameliyatlarda patlama bekleniyor

Uzun bir siyasi belirsizlik ve ekonomik mücadele ile kışı beklerken, Suriye hükümeti tarafından harcamalarda yüzde 24'lük bir artış içeren 2023 için bir ön bütçe oluşturuldu.

Yeni bütçeye un ve buğday tahsislerinde bir kesinti de dahil edildi. Bu kesintiler, ülkelerinin çökmüş ekonomisinde mücadele eden Suriyeliler üzerinde ciddi bir etki yaratacak. Suriye'nin yeni bütçesinde öncelikli ihtiyaçlara kesinti gelirken sosyal medyada alay konusu olan bir alanda ithalat kısıtlamaları gevşetildi: Estetik cerrahi.

Kozmetik ürünlerin ithalat izinlerine yüksek talep var, ancak elektrik, benzin ve mazot gibi ihtiyaç maddelerine erişimin zor olması nedeniyle Ekonomi ve Dış Ticaret Bakanlığı'nın estetik cerrahi kısıtlamaları kaldırma kararı alay konusu oldu.

Faydalı bir estetik işlem olarak görülen botoksa bütçe ayrılması affedilebilir fakat çok yüksek enflasyon, korkunç bir ekonomik kriz ve yıkıcı bir kolera salgını yaşayan Suriye için değil.

"Trump'ın 'Kudüs' Kararı Başarısızlığa Uğratıldı" "Trump'ın 'Kudüs' Kararı Başarısızlığa Uğratıldı"

Ekonomi Bakanlığı'nın yoğun talep gören estetik cerrahi ürünler üzerindeki kısıtlamaları kaldırdığını duyuran açıklamasının ardından karar, Suriye medyasında konuşulmaya başlandı.

Sosyal medyada konu hakkında yapılan yorumlar ise şu şekilde:

"Mevcut bakanlarımızın gerçek yaşlarından en az 10 yaş daha genç görünmesinin sebebi şimdi anlaşıldı.”

"Botoks ruhunuz için mi gerekiyor yoksa güzelliğiniz için mi?"

Hükümet, ürünlerin cerrahi operasyonlarda ve bazı nörolojik hastalıklarda başka gerekli kullanımları olduğunu belirterek yanıt verse de ikna konusunda başarılı olamadı. Estetik cerrahi her zaman Suriye'nin acı çeken yoksullarının karşılayamayacağı bir lüks olarak algılanacak.

Kaynak: MEE