Suudi Arabistan: Lübnan’da bir kriz var ve liderler Hizbullah’a karşı mücadele etmeli

1597848473072

Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Prens Faysal bin Ferhan, Krallık ile Lübnan arasında bir krizin söz konusu olmadığını, ancak Lübnan’da bir krizin olduğunu belirtti.

Dışişleri Bakanı Prens Faysal bin Ferhan France 24 kanalına verdiği röportaj sırasında, Riyad büyükelçisinin Beyrut’tan çekilmesi ile ilgili olarak, “Lübnan’daki geniş çaplı siyasi ve ekonomik yolsuzluk sebebiyle şu anda Lübnan büyükelçimizin orada kalmasında bir fayda görmüyoruz” ifadelerini kullandı.

Faysal bin Ferhan Lübnan’daki söz konusu sahne üzerinde Hizbullah’ın etkisine dikkat çekerek, Lübnan siyasi liderliğine Hizbullah’ın bu konudaki etkisi ile kesin ve nihai bir şekilde mücadele etme çağrısında bulundu.

Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı, Hizbullah’ın Beyrut limanındaki patlamaya ilişkin soruşturmayı engellemek için büyük bir çaba sarf ettiğini vurgularken, ‘bu korkunç trajediye yönelik bağımsız ve şeffaf bir soruşturma yürütülmesi’ çağrısında bulundu.

Bin Ferhan, Yemen’deki durumla ilgili olarak, Husi milislerinin bu yılın başlarında Suudi Arabistan tarafından sunulan ateşkes teklifini kabul etmemelerine yönelik üzüntüsünü dile getirdi.

Suudi Dışişleri Bakanı, ülkesi ile İran arasında devam etmekte olan müzakerelerden de bahsetti. Bakan, İran ile müzakerelerin devam edeceğini ve yakında 5. turun yapılmasının beklendiğini belirtti. Son 4 müzakerenin istikşafi olduğunu, son derece önemli bir gelişme içermediğini vurguladı. Bakan, Krallığın İran nükleer dosyası müzakereleri ile ilgili ciddi çekinceleri olduğuna ve İran’ın daha önce nükleer faaliyetleri konusundaki bilgilerde oynama yaptığına da dikkat çekti.

Kaynak: Şarkul Avsat