Taliban, Afganistan'da militan hareketin kurucusu Molla Ömer'in yıllardır gizli tutulan mezarının yerini pazar günü ortaya çıkardı.

İran'ın Dini Lideri Hamaney'den Dikkat Çeken Açıklama İran'ın Dini Lideri Hamaney'den Dikkat Çeken Açıklama

Taliban'ın 2001'de ABD tarafından iktidardan indirilmesinden sonra, Taliban hareketi Molla Ömer'in iki yıl önce öldüğünü itiraf etti.

Taliban Sözcüsü Zabihullah Mücahid, AFP'ye yaptığı açıklamada, hareketin önde gelen liderlerinin daha önce Molla Ömer'in Zabul kentindeki cenaze törenine katıldığını bildirdi.

Taliban, Ağustos 2021'de yeniden iktidara geldi ve bu durum, 20 yıllık işgalin ardından ABD liderliğindeki koalisyon güçlerinin geri çekilmesine yol açtı.

Mücahid, açıklamasında, “Düşmanların çok ve memleketin işgal edilmiş olması sebebiyle, zarar görmemesi için türbenin yeri gizli tutulmuştur. Burayı sadece yakın aile üyeleri biliyordu. Artık karar alındı. Dolayısıyla insanların mezarı ziyaret etmesinde bir sakınca yok” ifadelerini kullandı.

 Yetkililer tarafından yayınlanan resimler, Taliban liderlerinin yeşil bir demir kafesle korunan basit bir beyaz mezarın etrafında toplandığını gösteriyor.

Şarku’l Avsat’ın edindiği bilgiye göre 55 yaşında vefat eden Molla Ömer, yıllar süren iç savaşın ardından 1996 yılında iktidarı ele geçiren ve şeri yönetime dayanan Taliban'ı 1993 yılında kurmuştu.

Ayrıca Afgan Pajok Haber Ajansı'nın dünkü haberine göre geçen hafta Afganistan'da meydana gelen şiddet olaylarında 13 kişi öldü, 16 kişi de yaralandı. Ajans, Afgan polisinin geçen hafta Kabil'in Bacirami semtinde düzenlenen bir dizi operasyonda bir kara mayını patlamasında 8 kişinin yaralandığını ve 2 kişinin öldüğünü aktardı.

Afganistan'ın güneyindeki Kandehar ilinde bir iş adamı, Host vilayetinde bir kız çocuğu ve kuzeydeki Sar-i Pol ilinde bir güvenlik görevlisi kimliği belirsiz kişilerce öldürüldü. Zabul vilayetinde meydana gelen bir patlamada ise 3 çocuk ve bir kadın yaralandı, Faryab vilayetinde bir kız çocuğu yanlışlıkla Kalaşnikof tüfeğiyle kendini vurdu, Nangarhar vilayetinde bir baba oğlunu öldürdü. Sar-i Pol ilinde arazi anlaşmazlığı nedeniyle çıkan çatışmada bir kadın öldü, iki kişi de yaralandı.

Faryab ilinde yaşayanlar, bir kadını gayri meşru ilişkiye zorlayan bir adamı yakalamaya çalıştı, adamın iki kişiyi yaralamasının ardından babası da onu öldürdü.