Tunus açıklarında iki ay önce kaybolan göçmenleri arama kurtarma çalışmalarıyla ilgili ihmal iddialarını protesto etmek için Cercis kentinde gösteri düzenlendi.

Bölge sakinleri, 21 Eylül’de teknelerinin alabora olması üzerine denizde kaybolan çoğunluğu Cercisli 18 Tunuslu göçmeni arama kurtarma çalışmalarının yetersiz kaldığı iddialarını gündemde tutmaya devam ediyor. Kentte bugün düzenlenen gösteriye yüzlerce kişi katıldı.

Cercis Limanı'nda toplanan göstericiler, açtıkları pankartlarla kent meydanına yürüdü.

Gösteriye katılan insan hakları aktivisti Abdusselam Frik, AA muhabirine yaptığı açıklamada, “Talebimiz gerçeklerin ortaya çıkarılması. Yetkililere kaybolan insanlarımıza ilişkin tüm bilgileri verdik, şimdi onlardan çocuklarımızın akıbetini öğrenmek için haber bekliyoruz.” dedi.

Tunus Genel İşçi Sendikasının, göçmen faciasıyla ilgili protestolarına destek verdiğini belirten Frik, yarın Cercis genelinde iş bırakma eylemi düzenleneceğini aktardı.

Ne olmuştu?

Tunus açıklarında 21 Eylül’de tekneleri alabora olan 18 Tunuslu için arama kurtarma çalışmalarının yetersiz kaldığı gerekçesiyle aileler ve bölge halkı bir günlük iş bırakma eyleminin yanı sıra birçok gösteri düzenlemişti.

Denizden çıkarılan cansız bedenlerin kimlik tespitleri yapılmadan kimsesizler mezarlığına defnedilmesi ve resmi bir açıklama yapılmaması da tepkileri artırmış, bölge halkı ve kayıp Tunusluların yakınları, eylemlerini devam ettirme kararı almıştı.

Yetkililer, gelen tepkiler üzerine yaptıkları kimlik tespit çalışması neticesinde denizden çıkarılan 6 cansız bedenin Cercisli olduğunu duyurmuştu.

Cumhurbaşkanı Kays Said, "Cercis Faciası" için soruşturma açılması talimatı vermiş ve yakınlarını kaybeden aileler için taziye mesajı yayımlamıştı.

KİK Zirvesi'nden Kudüs'teki Eylemlerin Durdurulması Çağrısı KİK Zirvesi'nden Kudüs'teki Eylemlerin Durdurulması Çağrısı

AA-20221123-29523685-29523672-TUNUSTA_IKI_AY_ONCEKI_GOCMEN_FACIASIYLA_ILGILI_IHMAL_IDDIALARI_PROTESTO_EDILDI