İsrail merkezli Haaretz Gazetesi'nde Amos Harel imzalı bir yorum yazısında, Türkiye ve İsrail arasında süre giden uzlaşma nedeniyle Ankara'nın Filistin'in Hamas direniş örgütüne karşı ülke topraklarındaki faaliyetlerine kısıtlama getirildiği iddia edildi. 

Haaretz'de yer alan haberde, Türkiye ve İsrail arasında gelişen ilişkiler sonrası Türk İstihbaratı'nın Hamas'ın faaliyetlerine sınırlama getireceği iddiası paylaşıldı. 

İsrail'in Türkiye'den Hamas'ın tüm üyelerini sınırdışı etme isteğini hatırlatan haberde şu satırlara yer veriliyor:  "Ankara, İsrail'in tüm Hamas ile ilgili tüm isteklerine cevap vermese de bölgeye yerleşeme çabalarını sınırlıyor. Bu durum ise Hamas'ın Türkiye'de faaliyetlerinde daha özgür olmasının önüne geçiyor."

Bölge konusunda uzman isimler hem batı hem de İsrail basınında Türkiye'de yaşayan Hamas üyelerinin sınırdaşı edilmesine yönelik haberlere sıkça yer verilmesinin arkasında ise İsrail hükümetinin olduğu yorumlarını yapıyor. İsrail'in bu tür haberlerle güçlü oldukları imajını yaymaya çalıştıkları ve böylece kendi halkının gözünde daha güçlü görünmeyi hedefledikleri belirtiliyor.

Türkiye'deki Hamas yetkileri ise bu konuda sessizliğini korurken Türkiye ve diğer ülke ilişkilerinde hassas bir çizgiyi korudukları uzmanlar tarafından ifade ediliyor. 

Gazze'de İlk Kez Böbrek Nakli Gerçekleştirildi Gazze'de İlk Kez Böbrek Nakli Gerçekleştirildi

Türkiye'den ise konu ile iligli bu iddialara yönelik bir açıklama  ise henüz yapılmadı.

Kaynak: Ortadoğu Haber