Ürdün Dışişleri Bakanı Eymen es-Safedi, ABD Ulusal Güvenlik Konseyi Orta Doğu ve Kuzey Afrika Koordinatörü Brett McGurk ile iki ülke arasındaki ilişkileri ve "bölgesel krizleri çözme çabalarını" ele aldı.

Ürdün Dışişleri Bakanlığından yapılan yazılı açıklamaya göre, ülkeyi ziyaret eden ABD'li Koordinatör McGurk, Dışişleri Bakanı Safedi ile başkent Amman'da bir araya geldi.

Nahda Hareketi'nden Seçim Mesajı Nahda Hareketi'nden Seçim Mesajı

ABD Uluslararası Enerji İşleri Özel Koordinatörü Amos Hochstein'in de hazır bulunduğu görüşmede taraflar, Ürdün-Amerikan ortaklık ilişkilerinin sağlamlığını ve bu bağlamdaki işbirliğini "iki ülkenin ortak çıkarlarına hizmet edecek şekilde" genişletme çalışmalarının devam ettiğini vurguladı.

Görüşmede ayrıca "Filistin meselesi, Suriye krizi ve terörle mücadelede işbirliğinin yanı sıra Lübnan'ın desteklenmesi ile Irak'ın güvenliği ve istikrarına destek çabaları" gibi birçok bölgesel konu ele alındı.

İki taraf, bölgesel krizleri çözme ve bölgede güvenlik, istikrar ve kalkınmayı pekiştirme çabalarında devam eden işbirliği ve koordinasyonun öneminde mutabık kaldı.

Görüşmede Safedi, ABD'nin Ürdün'deki kalkınma sürecini desteklemek ve bölgesel krizlerin olumsuz yansımalarıyla mücadelesine yardımcı olmak için sağladığı katkıdan övgüyle söz etti.

Filistin meselesini, uluslararası hukuk ve referanslara uygun olarak iki devletli çözüm temelinde, çözmek amacıyla barış sürecini harekete geçirme çabalarında ABD'nin önderlik rolünün önemli olduğunu vurgulayan Safedi, ABD'nin iki devletli çözümü destekleyen net tutumunu ve bunu baltalayan tek taraflı uygulamaları reddetmesinden duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

McGurk da Ürdün ile ülkesi arasındaki tarihi ortaklık ilişkilerini ve bunun bölgede güvenlik ve istikrarı artırmadaki rolünü övdü.