Ürdün, İsrail mahkemesinin Yahudilerin Mescid-i Aksa’daki “sessiz ibadetine” onay vermesine tepki gösterdi

1065349120

Ürdün, İsrail mahkemesinin, Yahudilerin işgal altındaki Kudüs’ün Eski Şehir bölgesinde bulunan Mescid-i Aksa’da “sessizce” ibadet etmelerine onay vermesini kınadı.

Ürdün Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Heysem Ebu el-Ful, yaptığı yazılı açıklamada, “Karar, Kudüs de dahil olmak üzere 1967’de işgal edilen topraklar üzerinde İsrail yargısını tanımayan uluslararası hukuka göre geçersizdir.” ifadesini kullandı.

Mahkemenin verdiği hükmün, Kudüs’le alakalı uluslararası kararları açık bir şekilde ihlal anlamı taşıdığını belirten Ebu el-Ful, İsrail’in Mescid-i Aksa’ya yönelik uygulamalarının sonuçları konusunda uyarıda bulunarak, bu uygulamaların, tüm Müslümanları provoke ettiğini kaydetti.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü, Mescid-i Aksa’nın 144 dönümlük tüm sahasının Müslümanlara ait ibadet yeri olduğunu vurguladı.

Yahudi yerleşimcilere yakınlığıyla bilinen “Arutz Sheva” gazetesinde bugün yer alan haberde, İsrail’in Kudüs’teki Sulh Mahkemesi’nin Yahudilerin Harem-i Şerif’te “sessizce yaptıkları ibadetin” suç sayılmayacağına hükmettiği ve bunun bir “ilk” olduğu belirtilmişti.

Kudüs İslami Vakıflar İdaresinin egemenliği ihlal ediliyor

Mescid-i Aksa, İsrail ile Ürdün arasında 26 Ekim 1994’te imzalanan barış antlaşmasına göre Ürdün Vakıflar, İslami İşler ve Mukaddesat Bakanlığı’na bağlı Kudüs İslami Vakıflar İdaresi’nin himayesinde bulunuyor.

Ancak Yahudiler, 2003’ten bu yana İdarenin izni olmadan İsrail’in tek taraflı kararıyla polis eşliğinde kutsal mabede giriyor.

Bu girişleri “baskın” olarak nitelendiren Kudüs İslami Vakıflar İdaresi, Müslümanların egemenliğinin ihlal edildiğini belirtiyor.

Ürdün Vakıflar ve İslami İşler Bakanlığı’na bağlı Kudüs İslami Vakıflar İdaresi’nin tüm girişimlerine rağmen, İsrail makamları baskınları sürdürmekte ısrar ediyor.

Fanatik Yahudiler, İsrail polisi eşliğinde, sabah ve öğleden sonra olmak üzere günde iki kere Mescid-i Aksa’nın güneybatı duvarında bulunan El-Meğaribe Kapısı’ndan Harem-i Şerif’in avlusuna giriyor.

İşgal altındaki Kudüs’ün Eski Şehir bölgesinde bulunan Mescid-i Aksa, Müslümanların ilk kıblesi olma özelliğini taşıyor.

Yahudiler, içinde Kıble Mescidi ile Kubbetu’s Sahra Camisi’nin yanı sıra müze, medreseler ve büyük avlunun yer aldığı Mescid-i Aksa Külliyesi altında, “Süleyman Mabedi kalıntılarının bulunduğu” iddiasıyla kazı çalışmaları yapıyor, Mescid-i Aksa’da, kendilerinin de ibadet etme haklarının olduğunu savunuyor.