Vucic: “Kriz sanılandan çok daha büyük”

vucic kriz sanilandan cok daha buyuk h1332 bfdb8

Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar VucicRusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ile tertiplediği basın toplantısında enerji krizinin sanılandan çok daha büyük olduğunu ve doğalgaz fiyatında indirim için Rusya’dan talepte bulunduklarını söyledi.

Sırbistan’ın başkenti Belgrad’da Bağlantısızlar Hareketi’nin 60. senesi vesilesiyle düzenlenen zirveye katılmak üzere gelen Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ile bir araya gelen Vucic, ülkesi Sırbistan’ın Rus gazını Avrupa’da en ucuz alan ülke olmak için çalışma yürüttüklerini söyledi.  

TASS Ajansı’nın haberine göre Vucic, “Rusya bize ne tür bir baskı uyguluyor olabilir? Asıl Rusya’ya baskı yapan biziz. Doğalgazda en avantajlı fiyatı bize vermelerini istiyoruz. Bunu istiyoruz ve baskı uyguluyoruz” diye konuştu. Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ve Dışişleri Bakan Yardımcısı Yuri Borisov’dan Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile mümkün olan en düşük fiyatın Sırbistan’a verilmesi için konuşma sözü aldığını söyleyen Vucic, “Putin’i tanıyorum. En iyi fiyatı bize verecektir.” dedi.  

Kendilerine Rus gazı alınmaması yönünde baskı yapanları da eleştiren Vucic, Sırbistan’ın askeri açıdan tarafsızlık tutumunu da sürdüreceğini de ifade etti.

Enerji krizi

Sırbistan Radyo ve Televizyonu’nun haberine göre enerji krizinin sanıldığından daha büyük olduğunu ve altı ay ila iki yıl boyunca devam edeceğini söyleyen Vucic, kriz nedeniyle her alanda fiyat artışı yaşanmasının beklendiğini duyurdu.

Gıda fiyatlarında da yaşanabilecek artışın kendisini korkuttuğunu söyleyen Vucic, artışların Avrupa ülkelerinde Sırbistan’a nazaran daha yüksek olacağına işaret etti.

Lavrov: “Sırbistan’a uygun olan tüm çözümleri kabul ederiz” 

Görüşmenin Sırbistan ve Rusya arasındaki iyi ilişkiler ve stratejik ortaklığın bir emaresi olduğunu ifade eden Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ise Rusya ve Sırbistan’ın sadece devlet başkanlığı düzeyinde değil hükümetler düzeyinde de güçlü bir irtibat ağı kurduklarını ifade etti.

Açıklamasında Lavrov, Kosova konusunda Sırbistan’a uygun olan tüm çözümlerin Rusya tarafından kabul olunacağını söyledi.  Eylül ayı sonunda yaşanan “organize provokasyon” nedeniyle endişeli olduklarını ifade eden Lavrov, krizin Sırbistan’ın itidalli ve katı tutumu sayesinde çözüme kavuşturulduğunu ileri sürdü.

Lavrov, Sırbistan ve Rusya  devlet başkanlarının bir araya gelmeleri üzerinde de anlaştıklarını duyurdu.

Kaynak: Balkan News