Amerikan gazetesi New York Times, İstiklal Caddesi'nde gerçekleşen terör saldırısını 'turizm' vurgusunu kullanarak algı çalışmasıyla servis etti.

Dünya basını, Türkiye’nin en merkezi yerlerinden biri olan İstiklal Caddesi’nde yaşanan saldırıyı ya görmedi ya da manipülatif bir şekilde yorumladı.
Türkiye’nin özellikle dış politikada aktif bir siyaset izlemesiyle birlikte, söz konusu algı, medya ve türevleri olan Facebook, Twitter gibi mecralarda da devreye sokulmuştur. Bu tür çalışmalar ile, son yıllarda Batı medyasındaki Türkiye temsili hakaret sayılacak bir dille yansıtılmaya başlandı.

1668411397665-ekran-alintisi

Bu ilk değil
 

ABD'li New York Times gazetesi, FETÖ'nün hain darbe girişiminin halk tarafından geri püskürtmesini hazmedemedi. Gazete, Twitter hesabından alçak bir şekilde 'koyun' benzetmesi kullanarak Türk halkına hakaret etti. Batı medyası da darbeyi önemsizleştirmeye çalışarak, 'otoriterleşme' ithamlarını kullanmaya başladı.

l_8785

BBC Türkçe'nin SİHA'lara ilişkin sorduğu 6 soru arasında yer alan "Kendi toprakları içinde veya kendi vatandaşlarına SİHA ile saldırı düzenleyen başka ülke var mı?" sorusuna verdiği sözde cevaplar ise dikkat çekici nitelikte. Verilen cevapta yer alan ifadeler ise şöyle:

"Ukrayna’ya Sınır Ötesi Saldırılar Düzenlesin Diye Destek Vermiyoruz" "Ukrayna’ya Sınır Ötesi Saldırılar Düzenlesin Diye Destek Vermiyoruz"

"Türkiye, PKK mensubu olduğunu öne sürdüğü vatandaşlarını Türkiye sınırları içerisinde SİHA ile hedef alıyor. Bu dünyada nadir karşılaşılan bir durum olsa da Türkiye tek örnek değil.”

New America'nın verilerine göre ise dünyada kendi vatandaşlarını SİHA ile öldüren ilk ülke ABD oldu.
Terör tüm dünya medyasının öncelikli gündemi iken, batı medyasının bu durumu hem dikkatleri kendi ülkelerinden uzaklaştırma hem de içeride ve dışarıda Türkiye karşıtlığı için bir manipülasyon aracı olarak kullanma çabasında olması dikkat çekiyor.

220239