Beytüllahim kentindeki Kisan köyü meclis başkanı Musa Abiyyat, yaptığı açıklamada, Yahudi yerleşimcilerin sabah saatlerinde köye saldırdığını söyledi.

Yerleşimcilerin, Filistinlilere ait bir evi, aracı ve ahırı ateşe verdiğini belirten Abiyyat, maddi zararın oluştuğu saldırılarda can kaybı olmadığını ifade etti.

Abiyyat, Yahudi yerleşimcilerin saldırılarında İsrail'in Gazze'ye saldırı başlattığı 7 Ekim'den sonra artış gösterdiğini vurguladı.

İsrail ordusuna ait Gazze Şeridi çevresindeki Demir Kubbe sistemini görüntülendi İsrail ordusuna ait Gazze Şeridi çevresindeki Demir Kubbe sistemini görüntülendi

İşgal altındaki Batı Şeria ve Doğu Kudüs’te yaklaşık 700 bin Yahudi yerleşimci yaşıyor. Uluslararası hukuka göre Batı Şeria ve Doğu Kudüs'teki Yahudi yerleşim birimleri yasa dışı sayılıyor.

Bu yerlerde ikamet eden Yahudi yerleşimciler, Batı Şeria'da işgal altında yaşayan Filistinliler için hayatı daha da zorlaştırıyor.

İşgal altındaki Batı Şeria ve Doğu Kudüs'te 7 Ekim 2023'ten bu yana İsrail güçleri ile yasa dışı Yahudi yerleşimcilerin saldırılarında 395 Filistinli hayatını kaybetmişti.