ABD, İsrail, Birleşik Arap Emirlikleri, Mısır, Bahreyn ve Fas'tan üst düzey yetkililer, bölgesel entegrasyonu tartışmak üzere Negev Forumu'nun bir toplantısı için Pazartesi günü (bugün) Abu Dabi'de toplanıyor. 

Negev Forumu, İbrahim Anlaşmalarını ve İsrail ile komşuları arasındaki normalleşme sürecini güçlendirmek amacıyla Biden yönetimi ve bölge hükümetlerinin başlattığı en önemli adım oldu.

Afganlar Dondurucu Soğuklarla Mücadele Ediyor Afganlar Dondurucu Soğuklarla Mücadele Ediyor

Abu Dabi'de iki gün sürecek konferans, sürecin bir parçası olarak oluşturulan çalışma gruplarının somut bölgesel projeleri tartışmak için ilk kez bir araya gelmesi olacak.

Üst düzey bir Dışişleri Bakanlığı yetkilisi, "Negev zirvesi bir toplantıdan daha fazlası bölge halkına somut sonuçlar getirebileceğimiz bir altyapı ve süreç oluşturıyor."

Forumun altı çalışma grubu, gıda güvenliği ve su teknolojisi, temiz enerji, turizm, sağlık, eğitim ve bir arada yaşama ve bölgesel güvenlik konularına odaklanıyor.

Yaklaşık 40 yetkili ve diplomattan oluşan ABD heyetine Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Derek Chollet ve Dışişleri Bakanlığı, USAID, Savunma Bakanlığı, Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi ve diğer devlet kurumlarından diğer üst düzey yetkililer başkanlık ediyor. 

İsrail, Mısır, Fas, Bahreyn ve BAE de kurumlar arası üst düzey heyetler gönderiyor.

BAE toplantı öncesi Yahudi soykırımını eğitim müfredatına aldığını duyurduğu kararla İbrahim Anlaşmasına ve foruma verdiği önemi bir kez daha göstermiş oldu. 

Filistinli yetkililer bu forumun bir parçası olmak istemiyorlar ancak forum düzenleyecileri ABD ve İsrail Ürdün ve Suudi Arabistan'ı da sürece dahil etmek istiyorlar.  

ABD ve İsrail Negev Forumu'nu kalıcı ve nihayetinde zamanla genişleyebilen sürdürülebilir bir süreç haline getirmek  istediklerini söylüyorlar.

Kaynak: Ortadoğu Haber