Yemen: Husi Milisleri İran’ın Maşası

dailyummah 176

Yemen Enformasyon Bakanı İryani Husilerin İran’ın ajandasını uygulamak için maşa olarak kullanıldığını söyledi.

Yemen Enformasyon Bakanı Muammer el-İryani yaptığı açıklamada, terörist Husi milislerinin kendi iradeleriyle savaş ya da barış kararı vermediğini ve bölgede İran’ın ajandasını uygulamak için maşa olarak kullanıldığını söyledi.

İryani, Husi liderlerinin son günlerde İran’ın başkenti Tahran’a ve Hizbullah’ın Lübnan’ın güneyindeki merkezlerine gerçekleştirdikleri ziyaretlere dikkat çekti.

Bakan, “Husi milislerinin, müzakerelerde nasıl bir tutum alacaklarına dair direktifler almak için İran ile görüştüklerini” kaydetti.

Bakan, açıklamalarına şöyle devam etti: “Husi milisleri, İran rejimine bağlılığını ve körü körüne teslimiyetini pekiştirmeye ve bölgenin güvenliğini ve istikrarını bozan emperyalist planını ve yıkıcı politikalarını uygulamaya devam ediyor”.

İryani yaptığı açıklamada, Husi milislerinin darbeden bu yana akan kanı, Yemen’deki kötüleşen siyasi ve ekonomik koşulları ve Yemenlilerin çoğunun durumunun kötüleşmesini umursamadığını vurguladı.

Bakan İryani, uluslararası toplumu, Birleşmiş Milletler’i ve BM Güvenlik Konseyi’nin daimi üyelerini İran’ın Yemen’in iç işlerine müdahalesi konusunda net ve sağlam bir duruş sergilemeye çağırdı. Ayrıca, yetkililerden, Husi milislerinin liderlerine, ateşkes ve barış çabalarına ciddi ve iyi niyetle katılmaları için baskı yapmalarını talep etti.

Kaynak: Şarku’l Avsat