Yemen'in kuzeyinde Suudi Arabistan sınırında yer alan El-Cevf kentinde çıkan çatışmalarda İran destekli Husilerden 2 kişi öldü, 2 kişi yaralandı.

Yerel kaynaklardan alınan bilgiye göre, El-Cevf kentinde Yemen hükümetine destek veren silahlı kabile üyeleri ile Husi milisler arasında şiddetli çatışmalar çıktı.

Saatlerce süren çatışmalarda Husilerin saha sorumlularından oldukları belirtilen 2 kişi öldü, 2 kişi yaralandı. Husi milislere ait bir askeri araç da imha edildi.

Yemen ordusu: Husilere ait 2 İHA'yı düşürdük

Öte yandan Yemen ordusu, İran destekli Husilere ait 2 insansız hava aracının (İHA) düşürüldüğünü duyurdu.

Orduya ait enformasyon merkezinden yapılan yazıl açıklamada, hava savunma güçlerinin, El-Cevf kentinde Husilere ait 2 İHA'yı düşürdüğü ifade edildi.

Husilerden ise konuya dair bir açıklama yapılmadı.

Yemen'deki İran destekli Husiler, Eylül 2014'ten bu yana başkent Sana ve bazı bölgelerin denetimini elinde bulunduruyor. Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyon güçleri ise Mart 2015'ten itibaren Husilere karşı Yemen hükümetine destek veriyor.

İsrail Güçleri Eski Şehir'i Kuşattı İsrail Güçleri Eski Şehir'i Kuşattı

BM Yemen Özel Temsilcisi Hans Grundberg, 2 Nisan'da Yemen hükümeti ve Husilerin operasyonlarını 2 ay boyunca durdurmayı kabul ettiğini duyurmuş, ateşkes daha sonra iki defa uzatılmıştı. Taraflar arasında 6 ay süren ateşkes 2 Ekim'de yerel saatle 19.00'da sona ermişti.

110521