Yemenli aktivistler, İran destekli Husilere bağlı mahkemelerin bazı kişilere, Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) öncülüğündeki koalisyon güçleri adına "casusluk" yaptıkları iddiasıyla verdiği, idam cezalarına karşı kampanya başlattı.

Sosyal medyada paylaşımlar yapan aktivistler, "herhangi bir suçu olmayan Yemenlilerin" kaçırıldıktan sonra "koalisyon güçleri adına casusluk yaptıkları suçlamasıyla Husilere bağlı "sözde mahkemelerce" idam cezasına çarptırılmasını kınadı.

Kararlara tepki gösteren aktivistler, Twitter'da #KaçırılanlarıKurtarın hashtagiyle Arapça ve İngilizce bir kampanya başlattı.

Husilerin "masum Yemenlileri" hedef aldığını belirten aktivistler, uluslararası toplumun, Husilerin cinayetlerine "göz yummasına ve bu ihlallere sessiz kalmasına" tepki gösterdi.

Gazeteciler ve mağdur yakınlarının da destek verdiği kampanyada, uluslararası toplum "Husilerin suç ortağı" şeklinde nitelendirildi.

Paylaşımlarda ayrıca kaçırılan ve idam cezasına çarptırılan Yemenliler hakkında bilgi verilerek, Husi karşıtı tutumlarına değinildi.

Adalet Bakan Vekilinden tepki

Yemen Adalet Bakan Vekili Faysal el-Mecidi de idam cezası verilen Yemenlilerin fotoğraflarını paylaşarak, "Husiler, Sada kentinden bu özgürleri tasfiye etmeye karar verdi." ifadesini kullandı.

İran destekli Husiler, Yemen'de Eylül 2014'ten bu yana başkent Sana ve bazı bölgelerin denetimini elinde bulunduruyor. Yemen hükûmeti ise Mart 2015'ten bu yana Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyon güçleri tarafından destekleniyor.

Husilere bağlı terör davalarına bakan "sözde mahkeme" geçen ay, BAE ve Suudi Arabistan'a bağlı güçlere yardım etmekle suçladığı, Sada kentinde alıkonulan 16 kişiye idam cezası vermişti.

Husilere bağlı mahkeme, Mahvit kentinden 6 kişiyi de Suudi Arabistan-BAE öncülüğündeki koalisyonla işbirliği de dahil olmak üzere çeşitli suçlamalarla idam cezasına çarptırmıştı.

Yemen basınında, "Husilere bağlı mahkemenin", hükümet güçleri adına "casuslukla" suçlanan ve Husi milisler tarafından kaçırılan 3 öğretmeni daha idam cezasına çarptırdığı yönünde haberler yer almıştı.

Yemen hükümeti Enformasyon, Kültür ve Turizm Bakanı Bakanı Muammer el-İryani, Husilerin devlete darbe yaptıklarından bu yana ülkede kendilerine muhalif olan 350 kişi hakkında idam kararı verdiğini açıklamıştı.

Yemenli İş İnsanları, Husilerin Zorbalığından Şikayetçi Yemenli İş İnsanları, Husilerin Zorbalığından Şikayetçi