Filistin Kurtuluş Örgütü (FKÖ) Yürütme Kurulu Üyesi Ahmed Mecdelani, Likud Partisi lideri Binyamin Netanyahu'nun son parlamento seçimlerini kazandıktan sonra İsrail'de yeni hükümet kurma görevini eleştirdi.

Mecdelani, resmi Filistin Radyosu’na yaptığı açıklamada, “İsrail'de Netanyahu başkanlığındaki yeni hükümet, İsrail toplumunun radikalizm ve ırkçılığa dönüşümünü ifade eder” şeklinde konuştu. Yeni hükümette sağcı faşist unsurların yer alacağına değinen Mecdelani, Netanyahu’nun siyasi vizyon ve programında, uluslararası meşruiyet kararlarına dayalı olarak kabul edilen iki devletli çözüme herhangi bir atıfta bulunulmadığını kaydetti.

Mecdelani, Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas başkanlığındaki Kurtuluş Örgütü Yürütme Komitesi'nin Salı günü İsrail'deki yeni hükümetle ilişkileri yönetme mekanizmalarını görüşmek üzere Ramallah'ta toplanacağını belirtti. Yetkili, “Netanyahu hükümetinin Filistin davasına ilişkin gündeminin tehlikeleri, İsrail'deki radikalizm ve ırkçılık ifadesi ışığında yeni bir Filistin vizyonu ve farklı bir politika gerektirdiğine” atıfta bulundu.

İki gün önce Filistin Dışişleri Bakanlığı, uluslararası toplumu "demokrasi ve iki devletli çözüm fikrini korumak" için Netanyahu hükümetine atanacak aşırı sağcı bakanlarla görüşmeyi reddetmeye çağırdı.

Yemen'de Saldırı: 2 Ölü 3 Yaralı Yemen'de Saldırı: 2 Ölü 3 Yaralı

Kaynak: Şarku'l Avsat