Zelensky: Savaş bitecekse Ukrayna tarafsızlığı konuşmaya hazır

dailyummah 450

Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelensky, Rusya ile yapılan müzakereler çerçevesinde ülkesinin tarafsızlığını görüşmeye hazır olduğunu belirtti.

Pazar günü Rus gazetecilere verdiği röportajda böyle bir anlaşmanın Ukrayna’da ancak referandumla yürürlüğe girebileceğini söyleyen Zelenskiy, savaş bitecekse “tarafsızlığı konuşmaya hazır” olduğunu söyledi.

Zelensky, röportaj sırasında “Güvenlik garantileri ve tarafsızlık, nükleer silahı olmayan bir devlet statüsü. Biz buna hazırız” ifadelerini kullandı.

İstanbul’da Rusya ve Ukrayna arasında yarın yeniden başlayacak olan müzakerelerin hemen öncesinde konuşan Zelenskiy’nin daha önce de buna benzer ifadelerde bulunduğu, ancak ilk defa bu kadar kararlı konuştuğu dikkat çekti.

zelensky

Zelensky, “Gecikmesiz barış sağlamak istiyoruz”

Zelenskiy, Ukrayna’nın tarafsızlığını kapsayan bir barış anlaşmasına varmak için Rusya Devlet Başkanı Putin ile yüz yüze görüşmeyi ve Ukrayna’nın tekrar saldırıya uğramasını engelleyecek güvenlik garantilerinin sağlanmasını şart koştu.

Yaklaşık 90 dakika süren röportaj boyunca Rusça konuşan Zelenskiy, Rusya’nın işgalinin Ukrayna’daki Rusça konuşan şehirler için yıkıcı olduğunu dile getirdi.

Röportajdan sonra ülkesine video üzerinden seslenen Zelenskiy, Ukrayna’nın “herhangi bir gecikme olmadan” barış sağlamak istediğini belirtti.

Rusya’nın devlet medyası denetleme kurumu Roskomnadzor, Pazar günü Zelenskiy ile röportajı yapan medya kurumlarının bazısının “yabancı ajan” olduğunu söyledi. Rus basınına röportajı yayımlamama talimatı verdi.

Rusya, son dönemde medya kuruluşlarının Rusya’nın Ukrayna’yı işgalini nasıl haberleştirdiğini denetlemek için bazı yasal kısıtlamalara gitti. Zelenskiy ile yapılan röportaj ise Rusya dışındaki haber kanalları tarafından yayımlandı.

Kaynak: BBC Türkçe