15 Mart 2019 Cuma günü, Brenton Harrison Tarrant Yeni Zelanda'nın Christchurch kentinde iki camiye silahlı saldırı düzenledi. Saldırılar, Nur Camii'nde başladı ve Linwood İslam Merkezi'nde devam etti. 

Avustralya asıllı 28 yaşındaki saldırgan Brenton Harrison Tarrant, üçüncü bir camiye daha saldırmak için yoldayken yakalandı. 

Saldırıları Facebook'ta canlı olarak yayınlayan katil, öncesinde ise bir manifesto yayımlamıştı. Saldırgan 20 Mart 2020'de 51 kişiyi öldürmek ve 40 kişiyi yaralamak suçundan ömür boyu hapis cezasına çarptırıldı. Tarrant, Yeni Zelanda'da bu cezayı alan ilk kişi oldu.

4 yıl önce bugün gerçekleştirilen saldırı, 2015 yılından beri küresel olarak gözlemlenen beyaz üstünlüğü ve alternatif aşırı sağcılıkla bağlantılıydı. 

Birçok ülkenin lideri ve politikacılar saldırıyı kınadı. Yeni Zelanda Başbakanı o günü "ülkenin en karanlık günlerinden biri" olarak tanımladı. 

O gün

15 Mart 2019 günü saat 13 :40'ta Tarrant, Riccarton'daki Nur Camii'ne girdi ve ateş etmeye başladı. O sırada camide cuma namazı sebebiyle çoğu erkek yaklaşık 190 kişi bulunuyordu.

Tarrant, o anları Faceebook'da canlı olarak yayınladı. Polis tarafından vurularak tutuklanmadan önce saldırı sırasında giydiği çelik yeleğe bağlı bir hoparlörden Müslüman karşıtı ve milliyetçi şarkılar çalıyordu.

Tarrant camiye yaklaştığında cemaatten bir kişi onu "Merhaba kardeşim" diyerek karşıladı. Tarrant, yarı otomatik av tüfeğini dışarıdan ön girişe doğru dokuz kez ateşleyerek ona selam veren kişiyi öldürdü. Daha sonra av tüfeğini düşürdü ve başka bir tüfekle içerideki insanlara ateş açtı , girişin yakınında üç kişiyi ve bir ibadethanede düzinelerce kişiyi öldürdü. Bir kişi Tarrant'a saldırdı ancak vurularak ölümcül şekilde yaralandı. 

Tarrant, ibadet salonundaki ibadet edenlere yakın mesafeden birçok kez ateş ederek ateş etti. Daha sonra caminin otoparkına gitti. Orada birkaç kişiyi daha vurdu ve arabasından başka bir silah alarak dışarı çıktı. Camiye tekrar girdi ve mescitte zaten yaralanmış halde olan insanlara ateş etti, ardından tekrar dışarı çıkarak bir kadını öldürdü.  Camiye vardıktan yaklaşık beş dakika sonra araçla uzaklaştı. Arabasının içinden de insanlara ve arabalara ateş açtı. Canlı yayında camiyi ateşe vermeyi planladığını söyledi. Olaydan sonra yapılan incelemelerde saldırganın arabasında benzin bidonları bulundu.

Tarrant ayrılırken polis geldi, ancak arabasını bir otobüsün arkasına sakladı. Tarrant, kaskına takılı kamera ile polis tarafından yakalanana kadar kayıt yapmaya devam etti.

Şehitler

Nur Camii'nde kırk dört ve Linwood İslam Merkezi'nde yedi kişi öldürüldü; neredeyse tamamı erkekti. Yaşları üç ile 77 arasında değişiyordu. Nur Camii'nde otuz beş ve Linwood'da beş kişi yaralandı. Şehit olan 51 kişi:

Abdülfettah  Kasım

Abdukadir Elmi

Ahmed Gamal Eldin Mohamed Abdel Ghany

Ali Mahmud Elmadani

Doktor Amjad Kasem Hamid

 Ansi Karippakulam Alibava

Arif Mohamedali Vohra

Eşref Ali Razak

Ashraf El-Moursy Ragheb

 Atta Muhammed Ata Elayyan

Farhaj Ahsan

Gulam Hüseyin

Sudan'ın simgelerinden Hartum Ulu Cami yeniden ibadete açıldı Sudan'ın simgelerinden Hartum Ulu Cami yeniden ibadete açıldı

Hacı Eşref Ali

Hacı Matiullah Safi

Hacı Muhammed Davud Nabi

Hacı Maheboob Allahlakhar Khokhar

Hamza Alhaj Mustafa

Doktor Haroon Mahmood

Hüsna Ahmed

Hüseyin Hazım Al-Umari

Hüseyin Muhammed Halil Mustafa

Cüneyt İsmail

Kamel (Moh'd Kamal) Kamel Derviş

karam bibi

Halid Alhaj Mustafa

Lilik Abdülhamid

Linda Susan Armstrong

MD Mojammel Hoq

Mohamad Moosid Mohamedhosen

Muhammed İmran Han

Muhammed Ömer Faruk

Mohsen Muhammed El-Harbi

Münir Süleyman

Mucaad Aden İbrahim

Doktor Muhammed Abdus Samad

Muhammed Haziq Bin Mohd Tarmizi

Muhammed Süheyl Şahid

Muhammed Zeşan Raza

Musa Vali Süleyman Patel

Naeem Rashid

Usame Adnan Youssef Abukwaik

Özair Kadir

Ramiz Arifbay Vora

Seyyad Ahmed Milne

Şeyh Muse Nur Awale

Seyyid Areeb Ahmed

Seyyid Cihandad Ali

Talha Naeem

Tarık Rashid Ömer

Zakaria Bhuiya

Zekeriya Tüyan

Kaynak: Daily Ummah