Filistin Devlet Başkanı Abbas belgeselin Filistin gerçeğini ortaya koyduğunu ve haykırışlarının bir teyiti olduğunu belirtti. 

Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas Salı günü yaptığı açıklamada, "Tantura" filminde bahsedilen gerçeklerin, İsrail'in 1948'de Filistinlilere karşı gerçekleştirdiği katliamlar ve sonrasında Filistin anlatısının güvenilirliğini doğruladığını söyledi.

Hollywood Filmlerindeki "Müslüman" İmajı Hollywood Filmlerindeki "Müslüman" İmajı

Filistin Devlet Başkanı Abbas, resmi Filistin Haber Ajansı'nda yaptığı açıklamada, "Filmde yer alan bu gerçekler, İsrail'in yıllarca bu katliamları işlediğini inkar eden ve bunun izlerini yok etmeye çalışan anlatısını bir kez daha çürütüyor" dedi.

Abbas yaptığı açıklamada, Tantura katliamı katliamını yapanların anlattığı canlı tanıklıkların önemini vurgularken, gerçeği arayan ve bunu dünyaya gösterenlerin cesaretine de övgüde bulundu. 

טנטורה

Bu yılın başında İsrail merkezli Hareetz gazetesi, 1948'de silahlı Siyonist örgütler tarafından öldürülen “Tantura” köyünde Filistinlilere ait bir toplu mezarın varlığını gündeme taşıdı. Katliam bir belgesel filme konu oldu. 

Yahudi yönetmen Alon Schwarz, belgeselde katliamı katılan askerlerin ifadelerine yer veriyor.

İsrailli araştırmacı Teddy Katz'ın yaptığı bir çalışmanın ulaştığı sonuçları ele alan filmde, 300'e yakın köylünün öldürüldüğüne dair 100 saatten fazla kişisel tanıklık toplandı, ancak diğer tanıklıklar ölü sayısının 400'e ulaştığını söylüyor.

Kaynak: Ortadoğu Haber