ABD Ahrar el Şarkiye grubuna yaptırım kararı aldı

ahrar el sarkiye RedO cover

Amerika Birleşik Devletleri, Suriyeli Kürt politikacı Hevrin Halef’in öldürülmesinden sorumlu tutulan Ahrar el Şarkiye grubunu yaptırım listesine aldığını duyurdu. Söz konusu grup, Türkiye’nin desteklediği Suriye Milli Ordusu bünyesinde yer alıyor.

ABD Hazine Bakanlığı, Ahrar el Şarkiye’nin varlıklarının dondururduğunu ve ABD bağlantılı kişi ile kurumlara bu örgütle işlem yapma yasağı getirdiğini açıkladı.

ABD Dışişleri Bakanlığı’nın Suriye masasının kıdemli diplomatlarından Aimee Cutrona, “Suriye halkına karşı şiddet uygulayan ve onların acılarına neden olanlardan hesap sorulmasını sağlamak için elimizdeki tüm diplomatik araçları kullanacağız. Bu kararlar, Suriye’de şiddet olaylarının arttığı bir dönemde alındı. ABD, Suriye genelinde ateşkes ilan edilmesi ve şiddet olaylarının sona erdirilmesi çağrısını yineliyor” ifadelerini kullandı.

ABD’li yetkililer ayrıca, Suriye’de Esed rejiminin kontrolü altında bulunan ve tutuklulara işkence yapıldığı iddia edilen sekiz cezaevi ve beş cezaevi yetkilisine de yaptırım uygulanacağını açıkladı.

Kaynak: Euronews