ABD Başkanı Joe Biden, Beyaz Saray'da, Ramazan Bayramı için düzenlediği resepsiyonda, "İslamofobi dahil nefretin her türüne karşı koymaya kararlıyız. Bu benim yönetimim için bir öncelik." ifadesini kullandı.

Biden, Beyaz Saray'da düzenlediği resepsiyonda, Amerikalı Müslüman kanaat önderlerini ağırladı. Kur'an-ı Kerim tilavetiyle başlayan resepsiyonda, Biden, katılımcıları "Evinize hoş geldiniz" diyerek karşıladı.

Müslümanların ülkeye katkılarından bahseden Biden, bugün Amerikan tarihinde her zamankinden daha fazla Müslüman Amerikalının Kongre'de görev yaptığını söyledi. Bunun, Amerikan demokrasisi için önemine dikkati çeken Biden, kendi yönetiminde görev alan Müslümanlara da katkılarından dolayı teşekkür etti.

"İslamofobi dahil nefretin her türüne karşı koymaya kararlıyız. Bu benim yönetimim için bir öncelik" değerlendirmesinde bulunan Biden, bu nedenle yönetiminin, Müslüman karşıtı ön yargı ve ayrımcılığı ele almak için kurumlar arası bir çalışma grubu kurduğunu hatırlattı.

Müslüman belediye başkanının Beyaz Saray bayram kutlamalarına katılması engellendi

Belediye Başkanı Mohamed Khairullah, Ramazan Bayramı kutlaması için Beyaz Saray'a gelmeye ayarlanmadan kısa bir süre önce, Beyaz Saray'dan Gizli Servis tarafından giriş izni verilmediğini ve kutlamaya katılamayacağını belirten bir telefon aldı. 

ABD Gizli Servisi sözcüsü Anthony Guglielmi, Khairullah'ın Beyaz Saray kompleksine girmesine izin verilmediğini doğruladı, ancak bunun nedenini açıklamadı.

Guglielmi yaptığı açıklamada, "Bunun neden olabileceği rahatsızlıktan dolayı üzgünüz, ancak belediye başkanının bu akşam Beyaz Saray kompleksine girmesine izin verilmedi. Beyaz Saray'daki güvenlik operasyonlarımızı yürütmek için kullanılan belirli koruyucu araçlar ve yöntemler hakkında ne yazık ki daha fazla yorum yapamıyoruz," dedi

Avrupa Müslüman Forumu'ndan Erdoğan'a destek Avrupa Müslüman Forumu'ndan Erdoğan'a destek

Beyaz Saray yorum yapmaktan kaçındı.