ABD’li Büyükelçi Lew, İsrail’in Yediot Ahronot gazetesine verdiği röportajda, Joe Biden başkanlığındaki ABD yönetiminin Netanyahu hükümetinin 6 aydır İsrail savaşına maruz kalan Gazze Şeridi'ndeki tutumundan rahatsız olduğunu belirtti.

"Yönetimimiz Netanyahu hükümetinin eylemleri karşısında hayal kırıklığı içinde." diyen Lew, Gazze Şeridi’nin acil gıda, su ve atık su altyapısına ihtiyaç duyduğunu ifade etti.

ABD’nin Gazze'ye deniz yoluyla insani yardımın girişini kolaylaştırmak için “çok çalıştığını” ileri süren Lew, sürecin “kolay ve ucuz” olmadığını kaydetti.

Beyaz Saray'dan Biden-Netanyahu telefon görüşmesine ilişkin açıklama Beyaz Saray'dan Biden-Netanyahu telefon görüşmesine ilişkin açıklama

Lew, İsrail’in Aşdod Limanı üzerinden Gazze Şeridi'ne un getirilmesi konusunda birçok tartışma olduğuna dikkati çekerek, unun şu anda Gazze'ye doğru yola çıktığını vurguladı.

Hamas ile İsrail arasındaki esir değişimi ve Gazze Şeridi’nde ateşkese ilişkin de Lew, “Sürekli esirlerin serbest bırakılması konusunda anlaşmaya varmak için ve görüşmeleri doğru yolda tutmaya ve ileriye taşımaya çalışıyoruz.” dedi.

Lew, esir takasının sadece insani bir mesele olarak değil aynı zamanda bölgesel stratejik bir mesele olarak da çok önemli olduğuna dikkati çekerek, “Hâlâ bir esir anlaşmasının olmasını umuyorum.” ifadelerini kullandı.

Suudi Arabistan’ın İsrail ile normalleşme sürecine ilişkin ise Lew, “Pencerenin hala açık olduğuna inanıyorum ancak zaman geçtikçe daha da zorlaşacak.” dedi.

Editör: Mücahit Talha Altın