Biden yönetimi, İsrail'e 106,5 milyon dolarlık silah satışını onayladı Biden yönetimi, İsrail'e 106,5 milyon dolarlık silah satışını onayladı

Hindistan ziyareti kapsamında başkent Yeni Delhi'de basın açıklaması yapan Blinken, "Sivilleri korumak ve insani yardımın (sivillere) ulaşmasını sağlamak için yapılacak daha çok şey var." dedi.

Blinken, "Şu ana kadar çok fazla Filistinli öldürüldü, son birkaç haftada çok fazla (sivil) zarar gördü. Onların zarar görmesini engellemek ve insani yardımın ulaşımını azami düzeye çıkarmak için mümkün olan her şeyi yapmak istiyoruz." ifadesini kullandı.

ABD'nin, Gazze'deki sivillerin korunması için ek öneriler sunduğunu belirten, Blinken Gazze Şeridi'nin kuzeyindeki bölgelerde bulunan sivillerin "kaçması" için iki "insani koridor" oluşturulması hakkında da "Bu bir süreç ve her zaman lamba anahtarını açıp kapamak gibi değil. İlerleme görüyoruz. Yalnızca daha çok ilerleme gerekiyor." dedi.

Blinken ve ABD Savunma Bakanı Lloyd Austin, Hindistan Dışişleri Bakanı Subrahmanyam Jaishankar ve Hindistan Savunma Bakanı Rajnath Singh ile "2+2 diyaloğu" çerçevesinde bugün bir araya geldi.

Hindistan, Blinken'ın 9 gün süren ve İsrail'in Gazze'ye saldırıları üzerine yoğunlaşan Asya diplomasi turunun son durağıydı.