"Suriye'de ABD üssünde terör eylemleri için militan eğitiliyor" "Suriye'de ABD üssünde terör eylemleri için militan eğitiliyor"

ABD’nin, ortakların Suriye krizini çözme yönündeki baskıyı artırmak için Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esed ile doğrudan iletişim kurmaya çalıştıklarını anladığını da sözlerine ekledi.

ABD’nin Esed’in Suriye krizini çözme arzusundan şüphe ettiğini, ancak nihai hedefler konusunda Arap ortaklarla aynı fikirde olduğunu belirtti.

Arap Birliği Sözcüsü Büyükelçi Cemal Ruşdi, Arap Birliği dışişleri bakanlarının toplantıları sırasında Suriye’nin üyeliğinin 10 yıldır askıda olmasının ardından Birliğe geri dönme kararını kabul ettiklerini açıkladı.

Ruşdi, kararın Kahire’deki Arap Birliği genel merkezinde dışişleri bakanlarının kapalı toplantısında alındığını belirtti.

Suriye Dışişleri Bakanlığı ise Şam’ın Arap Birliği’ne dönme kararını olumlu karşıladığını açıkladı.

Suriye haber ajansında yer alan habere göre, Şam’ın şu anda Arap bölgesinde meydana gelen ve tüm Arap ülkelerinin çıkarına olduğuna inandığı eğilimlere olumlu yaklaştığı belirtildi. Bir sonraki aşamanın diyalog ve karşılıklı saygıya dayalı ikili ve kolektif düzeyde etkili bir Arap yaklaşımı gerektirdiği ifade edildi.

Suriye’nin Arap Birliği’ne üyeliği, yıkıcı bir iç savaşa yol açan Esed karşıtı sokak protestolarına yönelik şiddetli baskılar nedeniyle 2011’de askıya alındı ve birçok Arap ülkesi elçilerini Şam’dan çekti.