ABD ve Fransa'nın Trablus büyükelçiliklerinin X sosyal medya platformundan yayımlanan açıklamalara göre, ABD'nin Trablus Büyükelçisi ve Libya Özel Temsilcisi Richard Norland ile Fransa'nın Libya Özel Temsilcisi Paul Soler bir görüşme gerçekleştirdi.

Libya'daki siyasi gelişmelerin ele alındığı görüşmede, ABD'li ve Fransız diplomatlar BM Özel Temsilcisi Bathily'nin Libya'daki çabalarına desteklerini ifade etti.

ABD'li ve Fransız diplomatlar ayrıca, Bathily'nin ülkenin istikrarını destekleyecek genel ve başkanlık seçimlerinin icra edilmesi için Libyalı siyasi güçlere teknokratlardan oluşacak birleşik hükümeti kurma çağrısına desteklerini vurguladı.

İran, Hamaney ile ilgili iddiaları yalanladı İran, Hamaney ile ilgili iddiaları yalanladı

ABD'li diplomat Norland ve Fransız diplomat Soler, Libya Devlet Yüksek Konseyi ve Temsilciler Meclisinin (TM) altışar üyesinden oluşan 6+6 Komitesinin çalışmalarına da desteklerini kaydetti.

BM Libya Özel Temsilcisi Bathily, 22 Ağustos'ta Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nde (BMGK) verdiği brifingde, Libya'nın seçim aşamasına geçebilmesi için ülkedeki ana aktörlerin üzerinde uzlaşma sağladığı birleşik hükümet kurulmasının şart olduğunu vurgulamıştı.