Mısır’dan Sudan’a geri dönenler arasında 45 yaşındaki Ahmed et-Ticani de bulunuyor. Ticani sabah saat 09.00’da Asvan'a geldi ve buradaki Vadi Karkar otobüs durağının kafeteryalarından birinde uzun süreli bir beklemeye koyuldu. Duraktaki bazı otobüsler Hartum'a dönmeye hazırlanıyor ancak duraktaki bekleyiş yaklaşık 7 saati buluyor. Bunun nedeni otobüs işletmecilerinin otobüslerin dolmadan kalkmalarına izin vermemeleri.

Ticani tedavi için yaklaşık 3 yıl kadar uzun bir süre Kahire'de kaldı, ancak Hartum'dan gelen endişe verici haberlerin ardından ailesinin durumunu öğrenmek için ülkesine geri dönmeye karar verdi. Zaman zaman haber kanallarından birinden ülkesindeki son durumu takip ederek zaman zaman da camiye gidip ibadet ederek vakit geçirmeye çalışıyor. Sık sık durağa gelip çalışanlara otobüslerin Vadi Karkar'dan kalkış saatini soruyor.

Aynı kafeteryada Mahmud Hüsam, bir an önce Hartum'a dönmek isteyen iki kişiyle birlikte Asvan'da bir hayır kurumu tarafından dağıtılan yemeği yiyordu. Ticaretle uğraşan Hüsam, Hartum'a dönüşünün ‘gerekli’ olduğunu belirterek, "Ailemi bu şartlar altında yalnız bırakmam, Kahire'de onlardan uzakta kalmam doğru değil” dedi.

Babasıyla arasında geçen son diyaloğu hatırladığında gülümseyen Hüsam babasına Hartum’daki son gelişmeleri sorduğunu babasının evin bahçesindeki bir kanepeye ayaklarını uzatır vaziyette şu cevabı verdiğini söyledi:

“Biz iyiyiz ama uçaklar ve bombalar hala üzerimizde.”

Hüsam’ın babası kendinden emin bir ses tonuyla Kuran’dan şu ayeti okudu:

“De ki: Allah'ın bizim için yazdıkları dışında, bize kesinlikle hiçbir şey isabet etmeyecektir.”

Hüsam, babasının savaşlardan korkmadığını ve çatışmaları bahçeden izlediğini söylüyor.

Öte yandan Sudanlı sürücü Münir Dayfaullah Cumartesi günü yaklaşık 40 kişi taşıyan iki otobüsün Hartum'a gittiğini söyledi. Şarku'l Avsat'a açıklamalarda bulunan Dayfullah şu ifadeleri kullandı:

“Bazı Sudanlıların taziye gibi ailevi durumları ve görevleri var. Hartum'daki evlerine gitmekten korkmuyorlar. Bir hafta içinde iki kez Hartum'a gittim ve bunlardan birinde güvenlik riskleri ve iş yoğunluğu nedeniyle ailemi göremedim.”

Hartum'daki şirket yönetiminden Pazar günü şirkete geri dönmemesi Pazartesi gününe kadar beklemesi için talimat aldığını belirten Dayfullah, otobüs dolmadan yapılan yolculukların şirket için bir kayıp oluşturmadığına dikkat çekerek şirketin bilet fiyatlarını yükselterek büyük karlar elde ettiğini kaydetti.

İsrail zulmünü dile getirdiği için "antisemitik" ilan edildi İsrail zulmünü dile getirdiği için "antisemitik" ilan edildi

gettyimages-463188075

Şark'ul Avsat