Kemal Kılıçdaroğlu'nun Twitter hesabından paylaştığı video paylaşımlarından birinde yer verdiği "Ben Aleviyim" çıkışı gündem olmuştu.

Fakat Kılıçdaroğlu Alevi derneklerinden istediği desteği alamadı.

İsrail'in öldürdüğü Muhammed bebek için soruşturma çağrısı İsrail'in öldürdüğü Muhammed bebek için soruşturma çağrısı

Bunun üzerine Millet İttifakı adayı Kılıçdaroğlu farklı bir yol izlemeye karar verdi. Altılı masa partilerinin standlarında "Akşehirli Seyyid Mahmud Hayrani ve Kılıçdaroğlu" adlı kitap dağıtılmaya başlandı.

Seyyid Mahmud Hayrani kimdir?

Mahmûd-ı Hayrânî XIII. yüzyılın başlarında doğduğu söylenebilir. Akşehir’de Anadolu Selçuklu Devleti zamanında yaşamış sufi. Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed'in (S.A.V) soyundan gelen ve seyyid unvanı taşıyan Hayrânî'nin babası Selçuklu devlet adamlarından Mesud Paşa'dır. Karaman ilindeki Akşehir'de bir zaviyede oturan Mahmûd-ı Hayrânî ile Mevlânâ Celâleddîn-i Rûmî dost olup çoğu kere aynı mecliste bulunmuşlardır. Aynı zamanda Sarı Saltuk ile Nasreddin Hoca'nın şeyhi olan Hayrânî'nin Mevlevîlik ya da Yesevîlik yoluna mensup olduğu düşünülmekle beraber daha zayıf ihtimalle Bektaşî olduğu üzerinde de durulmaktadır. Seyyid Mahmud Hayrani 1269’de Akşehir’de vefat etti


Daily Ummah