Almanya’nın Aşağı Saksonya eyaletinde bulunan Hannover kentinde cami duvarı başta olmak üzere birçok binanın duvarlarını Türkiye karşıtı ırkçı ve küfürlü ifadelerle karaladığı belirtilen 39 yaşındaki şüpheli tutuklandı. Şüphelinin, DİTİB Hannover Merkez Camii’sinin dış cephesini de yine Türkiye karşıtı ifadelerle karaladığı aktarıldı.

Afrikalı çömlekçiler, mesleğin modern tekniklerini Menemen'de öğreniyor Afrikalı çömlekçiler, mesleğin modern tekniklerini Menemen'de öğreniyor

“Oklar 39 yaşındaki şüpheliye işaret ediyor”

Hannover Polisi, geçtiğimiz haftalarda Hannover’in birçok bölgesinde bu ve benzeri olayların yaşandığını ifade ederken, soruşturmada tespit edilen bulgular sonucu okların söz konusu 39 yaşındaki adama işaret ettiği belirtildi. Şüphelinin evinde 6 Eylül 2023 tarihinde yapılan aramada da yine işlenen suçlara işaret eden deliller tespit edildi.

“Nedeni psikolojik etkenler”

Yaşanan olayların arka planları ile ilgili soruşturma devam ederken, polis son olarak yaptığı açıklamada, “Mevcut durumda şüphelinin söz konusu suçlara teşebbüs etmesinin nedeninin psikolojik etkenler olduğunu tahmin ediyoruz. Fakat kesin olarak siyasi motivasyonunun olmadığını da söyleyemiyoruz. Bu nedenle soruşturma devam ediyor.” ifadeleri kuklanıldı.

Camia